PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Wpływ szantażu emocjonalnego na związek

Wydawałoby się, że osoba stosująca szantaż emocjonalny zna nas bardzo dobrze, dlatego wie, na co reagujemy i jak można nas dotknąć. Ma swoje skuteczne sposoby, aby zyskać naszą uległość. Poprzez manipulację osiąga to, co chce. Jednak do czasu.

Szantaż emocjonalny_książka

Szantaż emocjonalny jako forma manipulacji

Szantaż emocjonalny polega na tym, że nasi bliscy (tak, głównie oni) grożą nam – bezpośrednio czy pośrednio – że nas „ukarzą”, jeśli nie zrobimy tego, czego sobie życzą. Szantaż emocjonalny uderza w nas osobiście. Nie ulegalibyśmy szantażowi lub ulegalibyśmy w dużo mniejszym stopniu, gdyby stosowała go osoba, która jest nam obojętna.

Więcej o tym, czym jest szantaż emocjonalny: Szantaż emocjonalny
oraz Artykuły o szantażu emocjonalnym


Szantażysta jest osobą, która nauczyła się, na co reagujemy, co jest w stanie nas dotknąć, czyli jednocześnie w jaki sposób można zyskać naszą uległość.

Wiedząc, że potrzebujemy miłości i aprobaty, nasz szantażysta grozi, że nas ich pozbawi, albo też swoim zachowaniem utwierdza nas w przekonaniu, że musimy sobie na nie zasłużyć.

Susan Forward, Donna Frazier

Szantaż emocjonalny

MalinowaTv objęła patronat nad książką „Szantaż emocjonalny”

Lęk, poczucie winy, poczucie obowiązku

Szantażysta wywołuje w osobie szantażowanej trzy stany, które powodują, że wpada ona w sidła: lęk, poczucie winy lub poczucie obowiązku.

Sprawdź, który wyzwalacz wpływa/wpływałby na Ciebie najbardziej:

Kiedy ustępuję komuś, kto wywiera na mnie presję, robię to, ponieważ:
1. Boję się jego dezaprobaty.
2. Boję się jego złości.
3. Boję się, że przestanie mnie kochać i może mnie nawet opuścić.
4. Jestem mu to winien.
5. Zrobił dla mnie tyle, że nie mogę powiedzieć „nie”.
6. To mój obowiązek.
7. Będę czuł się za bardzo winny, jeśli tego nie zrobię.
8. Będę czuł się egoistą/człowiekiem pozbawionym uczuć/zachłannym/podłym, jeśli tego nie zrobię.
9. Nie będę dobrym człowiekiem, jeśli tego nie zrobię.

Zauważ, że pierwsze trzy zdania odnoszą się do lęku, trzy następne do poczucia obowiązku, a ostatnie trzy – do poczucia winy.

Może się zdarzyć, że większość, a nawet wszystkie zdania wydają ci się prawdziwe. (…) U innych ludzi „wyzwalacze” wiążą się raczej z jednym dominującym uczuciem, chociaż te trzy stany uczuciowe mogą się na siebie nakładać.

Szantaż emocjonalnySzantaż emocjonalny_spis tresci

Kliknij, aby powiększyć spis treści

.
.
.
.
.
.

Szantaż emocjonalny a związek

I tu dochodzimy do sedna. Dziś zależy mi głównie na tym przekazie: Osoba szantażująca powinna wiedzieć, że nawet jeśli udaje jej się realizować swoje zamiary, czyli nawet jeśli szantaż okazuje się skuteczny, to i tak nie tylko szantażowany, ale też sam szantażujący ponosi koszty.

Niewiele osób zdaje sobie sprawą, jak bardzo cierpi na tym związek. Emocjonalny szantaż pozbawia każdą relację bezpieczeństwa – dobrej woli, wzajemnego zaufania – wszystkiego, co pozwala otworzyć się przed kimś bez obawy. Jeśli w związku brakuje tych elementów, to staje się on sztuczny, pozbawiony emocjonalnej szczerości, która pozwala nam być naprawdę sobą w kontakcie z drugim człowiekiem.

Kiedy poziom bezpieczeństwa w związku obniża się, zaczynamy się pilnować, ukrywając coraz więcej przed naszym szantażystą. Przestajemy wierzyć, że obchodzą go nasze uczucia i że troszczy się o nasze dobro, bo wiemy, że kiedy chce postawić na swoim, bywa w najlepszym wypadku niewrażliwy, a w najgorszym – okrutny. Ceną jest utrata bliskości.

Szantaż emocjonalny rzadko pojawia się już na początku związku, kiedy zakochujemy się i przywiązujemy. Może ujawnić się dopiero po pewnym czasie. Wtedy nie jest łatwo stwierdzić: Oddaliliśmy się, więc odwracam się na pięcie i odchodzę.

Z jednej strony nadal kochamy, zależy nam na tej osobie, z drugiej nie ma już prawdziwej bliskości. Prawdziwa bliskość nie jest możliwa, kiedy musimy liczyć się z każdym słowem.

Ofiary emocjonalnego szantażu przyzwyczajają się do krytyki, presji i przesadnych reakcji ze strony szantażysty, dlatego niechętnie dzielą się z nim sprawami ze swojego życia.

Co zostaje, kiedy musimy się stale pilnować, gdy z kimś rozmawiamy? Sztuczne, uprzejme wymiany zdań, kłopotliwe milczenie, napięcie. Tuż pod sztucznym spokojem otaczającym ułagodzonego szantażystę i ofiarę, która się poddała, rysuje się rosnąca między nimi przepaść.

Jeden z wielkich paradoksów emocjonalnego szantażu polega na tym, że im więcej czasu, uwagi czy uczucia domaga się od nas szantażysta, tym mniej chętnie mu to dajemy. Często powstrzymujemy się, by nie okazać nawet najmniejszych oznak uczucia, bojąc się, że zostaną one zinterpretowane jako znak, iż ulegliśmy jego presji. Zamieniamy się w emocjonalnych sknerusów, nie chcąc karmić nadziei czy fantazji szantażysty.

Konkurs

Drodzy Czytelnicy Malinowej, mam dla Was trzy egzemplarze książki „Szantaż emocjonalny. Jak się obronić przed manipulacją i wykorzystaniem” do wygrania. A zadanie konkursowe jest następujące: Podajcie proszę (w komentarzu poniżej lub na Facebooku pod postem) przykłady szantażu emocjonalnego w związku (szantażu, jakiego sami doświadczyliście lub zaobserwowaliście w najbliższym otoczeniu).

Mile widziane udostępnienie wpisu na Facebooku lub w innych mediach społecznościowych.

Zapraszam do udziału! Mam jeszcze jedną niespodziankę, o której napiszę po rozstrzygnięciu konkursu i ogłoszeniu zwycięzców :)

Konkurs trwa od 22.11.2017 do 30.11.2017 do godziny 23:59. Wygrywają trzy osoby.

Wyniki zostaną podane w ciągu trzech dni od zakończenia konkursu na fanpage’u MalinowejTv i na blogu pod tym artykułem.

Wyniki

Dziękuję za komentarze. Nadszedł dzień rozstrzygnięcia konkursu. Tym przyjemniejszy, że mogę wreszcie zdradzić niespodziankę, o której pisałam zapowiadając konkurs. Otóż tym razem nagrody otrzymują wszyscy uczestnicy konkursu, a właściwie uczestniczki: Paulina, Justyna, Magda J., Ewa K. :)

Gratuluję i proszę o kontakt marzena@malinowa.tv, aby podać dane do wysyłki – imię, nazwisko, adres i numer telefonu dla kuriera.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl
 • Paulina

  Znam taką sytuację z własnego otoczenia, szantaż emocjonalny opanowany do perfekcji. Ta dziewczyna, a w tej chwili już dorosła kobieta nie mogła sama zrobić zupełnie nic. Wszystko było pod pełną kontrolą partnera, tak jakby bał się że to co zrobi bez jego kontroli nie będzie dobre. Wszystkie wyjścia poza dom musiały by zgłaszane i nie ważne czy wychodziła z grupą znajomych czy z pojedynczą osobą. Nawet rozmowa z mężczyzną była już potencjalną zdrada ! Dziewczyna nie miała żadnych normalnych praw, jej „prawem” było to, że miała ściśle wykonywać polecenia mężczyzny. Odnoszę wrażenie że to bylo coś w rodzaju jej tresowania, musiała być gotowa na każde zawołanie. Żadne rozmowy z nią nie pomagały, broniła go i tłumaczyła że jest zmęczony po pracy, a ona na pewno zrobiła znowu coś nie tak. Nie przypuszczała zapewne że jest manipulowana i nie ma własnego zdania. Nadszedł jednak moment oprzytomnienia, gdy pewnego dnia dziewczyna źle się czuła ponieważ dopadły ją tzw. ‚kobiece dni” i nie podała swojemu „ukochanemu” ładowarki a ten podniósł na nią rękę, bo „przecież on pracuje a ona tylko leży”. Dziewczyna spakowała się i już następnego dnia opuściła tego człowieka. Niestety, spotkała go po kilku latach i wiecie co? Zapytał ją czy „wie co zrobiła wtedy nie tak?”. Kompletnie mnie zamurowało, jak usłyszałam o tych słowach, niektórzy chyba nie dostrzegają, że wyrządzają krzywdę innym i traktują ich jak przedmiot na własność a nie ludzi !

 • Paulina N

  Dokańczając jeszcze myśl z poprzedniego komentarza, myślę że taki szantaż to taka powolna destrukcja związku i niszczenie drugiej osoby. Krok po kroku, krzyki i przepraszanie i tak w kółko. ..

 • Justyna

  Myśląc o szantażu emocjonalnym na myśl przychodzi mi związek, a właściwie relacja z rodzicami. Myślę, że chyba każdy z nas pamięta choć jedną sytuację ze swojego życia kiedy jeden z rodziców zastosował na nas, świadomie lub niezupełnie, szantaż emocjonalny. Lęk, poczucie winy i przede wszystkim poczucie obowiązku są mi bardzo dobrze znane właśnie z relacji z rodzicami. Niezadowolona mama ze smutną miną i bez słów potrafi wpędzić w ogromne poczucie winy, tak że przy kolejnym kroku czujemy poczucie obowiązku i zachowujemy się (czasem wbrew sobie) w taki sposób aby ją zadowolić.
  Relacja z rodzicami to pierwszy nasz związek, najważniejszy w życiu i często najtrudniejszy. Czując coraz większą presję zmierzamy do jeszcze większego poczucia winy, że nie spełniamy oczekiwań jako syn/córka. W konsekwencji oddalamy się. Jest to jednak relacja której nie możemy opuścić. Może trochę dramatycznie to wygląda jednak uważam, że to właśnie oczekiwania i związane z nimi ciche manipulacje oddalają nas od naszych najbliższych. No bo kto nie zrobił choć raz czegoś wbrew sobie dla rodziców? Kto nigdy nie poczuł się winny lub nie bał się złości czy dezaprobaty? Kto nie przemilczał pewnych spraw dla „świętego spokoju”. Myślę, że w tej relacji to nieuniknione. Poddajemy się temu i spełniamy ich oczekiwania bo tak trzeba, bo jesteśmy im to winny, bo to nasz obowiązek.
  Z drugiej strony myślę też o dzieciach, które często wspaniale, nieświadomie manipulują rodzicami. A rodzice ulegają z tych samych powodów, no bo przecież nie będę dobrym rodzicem jeśli tego nie zrobię.

  • Paulina N

   Ja dobrze znam taką sytuację … Manipulacja rodzica aby wpędzić dziecko w poczucie winy …

 • Magda J.

  Szantaz emocjonalny to miedzy innymi proba osiagania swoich celow poprzez wzbudzanie u drugiej osoby opisanych powyzej leku, poczucia winy itd. Przykladem moze byc np. powiedzenie jak tego nie zrobisz bedzie mi bardzo przykro, albo bede b.smutny. Samo obrazanie sie gdy cos sie nie dzieje po mysli szantazujacej osoby moze powodowac u osoby zaleznej emocjonalnie poczucie winy lub lek. Ze ktos przez nia cierpi, jest smutny. Ze takie zachowania moga doprowadzic do jakis zlych wydarzen w relacji. Zaczyna sie od malych, potencjalnie malo istotnych kwestii. Ale potem w ten sposob takie zachowania staja sie dla osoby sznatazujacej norma, pewnie czasami nieswiadomie, bo tak osiaga swoje cele.

 • Załączam komentarz z Facebooka, który również brał udział w konkursie. https://uploads.disquscdn.com/images/86fc7e927f77738aaae74996d7c12862594b9187500f720ab64bc94f052cd17d.png