PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Mądrala (ekspert wręcz), ale dopiero po fakcie

Błąd wstecznej pewności, czyli efekt „zawsze to wiedziałem”. Każdego z nas dotyczy :) Po fakcie mamy skłonność do uważania jakiegoś wydarzenia za bardziej oczywiste niż przedtem.
  • Wrażenie takie dotyczy wyników wielkich bitew, zawodów sportowych, wyborów prezydenckich, a także wszelkich badań.
  • Studenci narzekają często, że uczą się o tym, co już wiedzą.
  • Przed wyborami debatujemy, kto jakie ma szanse, a po wyborach wszystko wydaje nam się oczywiste – „tego można było się spodziewać”.
  • Po rozwodzie dochodzimy do wniosku, że jeszcze do niedawna najukochańsza osoba, tak naprawdę od początku nie była idealna ani nam przeznaczona.

MalinowaTvWydarzenia wydają się bardziej nieuniknione i przewidywalne po tym, jak do nich dojdzie niż przedtem. „Ten efekt sprawia, że wyniki badań psychologicznych nie są tak imponujące, jak mogłyby być” (D.H. McBurney, 2003). A właściwie wszystko wydaje nam się mniej imponujące…

Mamy tendencję do wymądrzania się i niedoceniania działań innych osób – krytykujemy lub mówimy, że to co zrobili, to nic odkrywczego, tymczasem sami nic lepszego nie zrobiliśmy. Zapytani o daną kwestię przed opublikowaniem wyników, rozwiązaniem sytuacji itp. główkujemy, debatujemy, „gubiąc się w zeznaniach” i męcząc z wyrażeniem swojego zdania. ;)

Może świadomość istnienia tego zjawiska da nam nieco pokory i spowoduje, że docenimy wiele osób, ich pracę i osiągnięcia, a nad swoim życiem zastanowimy się bez wygłaszania usprawiedliwiającej formułki: „to było do przewidzenia”. Obliczać prawdopodobieństwo możemy, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć niczego na sto procent, dopóki się nie stanie…

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl