PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Nikt Cię nie trzyma

Jest taki dowcip: „Pijany człowiek biega wokół słupa ogłoszeniowego bijąc weń pięściami i rozpaczliwie krzyczy: Wypuśćcie mnie stąd! Wypuśćcie!”

Jak ogromny wysiłek wkładamy w podtrzymywanie naszych wyobrażeń… wszystkiego, co „nam się wydaje” i co paradoksalnie przedłuża nasze cierpienie, zmęczenie, lęki. To zżera całe pokłady energii. Zadręczamy siebie i innych. Nawet to lubimy.

W końcu przecież większy problem pojawiłby się, gdyby dotarło do nas, że sami nie chcemy oddalić się z otoczenia słupa. Nie lubimy, kiedy następny ruch należy do nas. Nie lubimy odpowiedzialności. Wolimy, żeby ktoś zdecydował za nas.

Nie wiem, czy to dobry przykład, ale ostatnio często przychodzą do mnie rodzice dzieci w wieku przedszkolnym z prośbą o radę – czy ich dziecko ma zostać jeszcze rok w przedszkolu, czy iść już do szkoły? W tym roku (2012) jako pierwsi stoją przed takim wyborem. Rozumiem, że liczą się ze zdaniem psychologa. Zaskakuje mnie natomiast ich sposób myślenia – ponieważ nie są zdecydowani, nie wiedzą, co będzie lepsze dla ich dziecka, woleliby, żeby państwo nie dawało im tego wyboru. Chcieliby z góry narzuconego nakazu. Chcieliby uniknąć odpowiedzialności. Wszyscy sprawiedliwie bez zastanawiania jak jeden mąż – do szkoły! To dla nich idealne wyjście.

W tym momencie generalizuję, dlatego przepraszam rodziców, którzy mają inne zdanie i lubią decydować. Stanowią mniejszość. Lubię tę mniejszość ;)

Wracając do metafory. Biegamy wokół słupa, wmawiając sobie że to on nas goni. Albo siedzimy w klatce przeklinając świat, że nas w niej zamknął. Smutne, że tą klatką jest nasza głowa. Pocieszające, że skoro jest nasza i mamy ją na karku, to jeszcze coś da się zrobić ;)

A co zrobić? Wybierać.

Kolejny post będzie właśnie o tym. Wyobrażamy sobie, że jeśli się na coś zdecydujemy – na wybór drogi zawodowej, partnera, miejsca zamieszkania – to uszczuplamy obszar naszej wolności. Wiem, mnie też trudno w to uwierzyć, ale jest dokładnie na odwrót.


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl