PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Świat powstaje w głowie

Przyznacie – każdy chce być szczęśliwy. A podobno szczęście nie leży na ulicy, tylko w głowie. Niby nie mamy za dużego wpływu na to, co dzieje się w naszym mózgu, a jednak podobnie jak wiele rzeczy w życiu, również to da się sprytnie obejść. I zaraz pokażę Wam jak to zrobić :).

Neurologiczne fakty

  • Zmysły przekazują mózgowi dane w bardzo wielu „odcinkach”. Na przykład oglądając film mamy wrażenie, że aktorzy poruszają się, mimo, że są to przecież jedynie migające obrazy.
  • Poprzez ćwiczenie wpływamy na wielostopniowy proces przetwarzania danych pomiędzy zewnętrznym bodźcem a naszą reakcją. Doskonalimy na przykład zmysł węchu – najlepsi potrafią po samym bukiecie rozpoznać różne Chateaux w Bordeaux.
  • Jesteś człowiekiem, możesz więcej. Gerhard Roth, neurolog z Bremy opisuje, jak w ciągu ewolucji udoskonaliła się percepcja i odpowiedzi w mózgu. Płazińce to żyjątka z najprostszym systemem nerwowym, jaki może istnieć. Połączenia nerwowe odpowiadają jednym impulsem na jeden bodziec z zewnątrz. Płaziniec jest jak marionetka, która zawsze podnosi rękę, gdy pociąga się ją za sznurek (S. Klein). Ale już u salamander (płazy) na każdy sygnał pojawiają się tysiące impulsów. U homo sapienskilka milionów. Nasz mózg jest organem zajmującym się przede wszystkim sobą.

Zmiany zaczynają się od głowy

Na tej neurologicznej zasadzie działa psychoterapia, zwłaszcza behawioralna. Jeśli jesteś osobą nieśmiałą, możesz nauczyć się nie odczuwać lęku. Boisz się pająków? Po terapii zniesiesz nawet spotkanie oko w oko z tarantulą. Możesz poskramiać negatywne emocje albo wzmocnić dobre. Możesz oduczyć się narzekania (terapia dla narodu polskiego). Nawet, jeśli nie leży to w Twojej naturze, możesz nauczyć się cieszyć porankiem, obłokiem płynącym po niebie, ptakami krążącymi nad Wisłą. Brak słońca i niskie ciśnienie nie będą Ci straszne. Jaszczurka tego nie umie, Ty potrafisz. Twój umysł potrafi.

Na mózg mamy dwa sposoby – możesz go oszukać (doraźne, chwilowe rozwiązanie) albo oduczyć/przekierować (psychoterapia, filozofia życia, wychowanie).

Nawyki. Wszystko może „wejść Ci w krew” i wywoływać pożądane reakcje

  • Psy Pawłowa ślinią się już na widok samej miski
  • Ukochany telefonuje: „Wracam do domu i wskakujemy pod prysznic”. Na pewno niejedna część Twojego ciała odbiera tę informację pozytywnie :)
  • Przeczytasz wpis na tym blogu i Twój mózg będzie inny niż przed chwilą

Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę. Wiesz, że gdybyś sfilmował swój mózg w tym momencie i pięć minut później, otrzymasz dwa różne obrazy? Świat powstaje w głowie. W ogromnej części niezależnie od nas. Ale o niewielkiej możesz decydować – z jakiej miski, z którym mężczyzną i jaki blog…

Skoro mózg ma mnie, a nie ja jego, to jak dotrzeć do prawdy? Nawet nie wiem, czego nie wiem.

Dwa najważniejsze praktyczne działania, na które masz wpływ:

1. Powtarzanie – im częściej neurony są pobudzane, tym stabilniejsze będą ich połączenia. Numer telefonu utrwala się tym lepiej, im częściej go wybieramy. Tak samo jest z reakcjami uczuciowymi. A kiedy połączenia raz zostaną utworzone, powtarzanie utrzymuje je przy życiu.

Wniosek: Chodź dobrymi drogami, otaczaj się pozytywnymi ludźmi, powtarzaj uszczęśliwiające Cię zachowania. Wytwórz nawyki. Naprawdę można pokochać brukselkę, bieganie i wstawanie o piątej nad ranem :).

2. Nauka odbywa się automatycznie – neurony nie otrzymują żadnej komendy, że coś powinno zostać wyuczone. Wszystko, o czym myślisz, co postrzegasz i czujesz, zmienia Twój mózg, czy tego chcesz czy nie.

Wniosek: Myśl o tym, czego nie pożałujesz. Gap się na to, co jest tego warte. Bądź „czuły” dla swojego mózgu.

I miej głowę na karku.


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl