PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Prawdziwy playboy żyje trzydzieści lat z jedną kobietą

Zdrowy psychicznie seks, to seks połączony z pewnym rodzajem związku z drugą osobą (K. Klajs). Dlaczego seks bez tego rodzaju związku miałby być niezdrowy? Czy istnieje jakiś optymalny wzorzec udanego życia seksualnego ?
seks w związku

Jeżeli drugą osobę traktujemy przedmiotowo (seks bez relacji), oznacza to, że w identyczny sposób traktujemy też siebie. Tak powie psycholog. Ale przecież niektórzy ludzie sypiają ze sobą bez szczególnie głębokich uczuć. W co drugim czasopiśmie znajdziemy listę powodów, dla których uprawiamy seks. Więź i uczucia są tylko jednym z nich.

Jeśli obie strony godzą się na tego rodzaju zbliżenie, to chyba nie powinno być problemu. Jednak wcale nie jest takie oczywiste, że druga osoba chciałaby tylko seksu. A nawet, jeśli sytuacja jest prosta – oboje chcą wyłącznie przyjemności fizycznej, nasuwa się pytanie: Dlaczego traktują swoje ciało, jakby było na posyłki? Dają mu stale nowe zlecenia mówiąc – zrób mi dobrze!

Seks musi mieć jednak jakiś sens

Co to oznacza? Że nie istnieje w oderwaniu od relacji. W przeciwnym razie pochłania dużo psychicznej energii. Nawet największym zwolennikom miłości fizycznej przychodzi od czasu do czasu na myśl, że chcieliby „czegoś innego”, „czegoś więcej”.

Może rzeczywiście ani ciało, ani psychika nie chcą być wykorzystywane do zaspokajania zbyt prostych potrzeb (zbyt proste stają się  jednocześnie zbyt prymitywne). Piramida potrzeb Maslowa sugeruje, że „do wyższych rzeczy jesteśmy stworzeni”. Pociąga nas rozwój, formowanie, kreowanie siebie, swojego otoczenia, budowanie relacji, a nawet powoływanie do życia. Chcemy, aby kilka rzeczy miało większy sens. Nie podoba nam się bycie marionetkami, którymi coś (biologia) lub ktoś kieruje. Nawet jeśli osobą pociągającą za sznurki jesteśmy my sami.

Ilu ludzi, tyle pomysłów

Ostatecznie każdy przecież ma prawo do kierowania swoją seksualnością, jak mu się podoba. Również niezależnie od tego, czy to mu służy. Poglądy na udany związek i życie seksualne bywają różne. Ciekawe, dlaczego niektóre zapadają w pamięć wyjątkowo głęboko.

Jeden z gwiazdorów kina i teatru polskiego znany z szumnego życia, mając lat sześćdziesiąt parę, wyznaje w prywatnej rozmowie Michałowi Żebrowskiemu: „Powiem ci Michał, wiesz.. prawdziwy playboy rozumiesz.. żyje trzydzieści lat z jedną kobietą”.

Taka koncepcja.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl