PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Co zrobić, aby przepowiednia spełniła się?

Andrzejkowa sytuacja. Świetni ludzi, super zabawa. Oczywiście ten, kto w czepku urodzony, nawet bez rezerwacji zgarnia najlepszą miejscówkę. Na przykład stolik wróżki, która połowę nocy w pocie czoła mówiła ludziom, jak żyć, a na drugą połowę musiała biec na dyżur do Polsatu, dlatego udostępniła swoje „magiczne” miejsce (wnęka w ścianie) tym, którzy już dawno zacierali na nie ręce. Nam.wróżba

Okej, zabawa, wróżby. Niby zdajemy sobie sprawę, że karty i przepowiednie to bzdury (najlepiej wiedzą o tym ci, którzy dorabiali pisząc horoskopy), a mimo to czasem chcielibyśmy, żeby było inaczej. Nadzieja na dobre momenty, czekające nas w przyszłości to „magia” sama w sobie. 

Nauka podaje wiele wyjaśnień, dlaczego ulegamy złudzeniu, że wróżby spełniają się. Bo się spełniają. Choć niekoniecznie dlatego, że „karty znały naszą przyszłość”. Na przykład samospełniające się proroctwo, z którym mamy do czynienia, gdy otrzymujemy informację pochodzącą z wiarygodnego dla nas źródła, a następnie postępujemy tak, że w końcu zapowiadana przepowiednia realizuje się. Wszystko przebiega nieświadomie i mimowolnie.

 

Największym niebezpieczeństwem wróżb jest fakt, że niektórzy bezkrytycznie je przyjmują i ślepo w nie wierzą. A największe ich błogosławieństwo – uwielbiamy powtarzać to, co usłyszeliśmy i co jednocześnie chcielibyśmy, aby się wydarzyło. Dzięki temu jest wielce prawdopodobne, że akurat te przepowiednie spełnią się. Bo…

Wróżby, bez określenia czasu i miejsca akcji – spełniają się zawsze (Władysław Grzeszczyk — Parada paradoksów)

Zapamiętuję tylko dobre przepowiednie

Usłyszałam kiedyś (dawno temu, w dzieciństwie) od starej cyganki, która chodziła po wsi, wróżąc ludziom, między innymi mojej Babci, przychylne słowa wypowiedziane pod moim adresem. Miałam wtedy może dziesięć lat, ale oczywiście utkwiły mi głęboko w pamięci. I powiem Wam, że uszczęśliwiają mnie do dziś niezależnie od tego, czy były totalną brednią. Dobre przepowiednie budują dobre przekonania. A niektóre proroctwa są naprawdę godne realizacji ;).

Dzieciom wróżb nie polecam ze względu na niedojrzałość psychiki i zbyt konkretny odbiór świata (brak umiejętności abstrakcyjnego myślenia), ale jeśli chodzi o dorosłych, jestem zwolenniczką przepowiedni pod pewnymi warunkami. Muszą:

  • mieć wyłącznie pozytywny wydźwięk,
  • być bardzo rozmyte, mało konkretne, żebyśmy nie byli w stanie zasugerować się nimi (np. poznaję super bruneta, ale podświadomie czekam na blondyna z przepowiedni, dlatego żadnych kolorów, dat i terminów),
  • być traktowane z przymrużeniem oka i  rozrywkowo, nawet jeśli pragniemy ich spełnienia.
Wracając do andrzejkowego party, nigdy wcześniej nie dałam się namówić na wizytę u „specjalistki” od przyszłości, więc przy tym stoliku miałam swój pierwszy raz.

wróżba 2

Wiedza plus coś jeszcze 

Dowiedziałam się, że oczywiście czeka mnie miłość, tylko muszę się na nią bardziej otworzyć – jeszcze bardziej? ;) I najważniejsze – MalinowaTv ma przed sobą bajeczną przyszłość: będziemy się rozmnażali, będzie nas coraz więcej, ja będę miała jeszcze większą wenę i nowe pomysły, którymi Wy będziecie zachwyceni…

Dobra wróżka. Dobra ;)

A teraz zupełnie serio. Przyznam się Wam do czegoś – codziennie wieczorem przed snem przepowiadam sobie przyszłość. Bez szklanej kuli i kart. Czasem też bez opamiętania. A codziennie rano zawijam rękawy, żeby te wróżby spełnić. Taka recepta.


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl