PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Dlaczego dobrze mieć znajomych, którzy odnoszą sukcesy?

Do tej pory było wspaniale. Wszyscy dookoła narzekali, każdemu było pod górkę, aż tu nagle… Koleżanka przychodzi do pracy w podskokach, zakochała się (z wzajemnością!), druga składa wymówienie, bo ma już na oku inną, sto razy lepszą pracę, kumpel z liceum pochwalił się, że rozbudowuje swoją firmę na Europę, znajomi pytają czy nie zgodzisz się podlać ze dwa razy w tygodniu ich kwiatki, bo wylatują na urlop (ileż można harować). A Ty chodzisz od rana „ciesząc się” ich szczęściem ;).
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A oto miasto Knokke – najbardziej znany kurort nadmorski Belgii. Oczywiście nie najbiedniejszy. Zdjęcie zrobione przeze mnie. Miałam przyjemność poznać Luksemburczyków, którzy posiadali w Knokke swój apartament. Niesamowite, w jaki sposób podejmowali działania. Obserwowałam, czym ich myślenie różni się od mojego. Po pierwsze nie tworzyli sobie żadnych granic, po drugie nie narzekali, mimo że czasem mieli powody, a po trzecie zawsze im się chciało (np. przepakowywali się stale, krążąc między swoimi posiadłościami, dużo też podróżowali z powodów zawodowych; wieczorem zwykle jedli wspólnie późny obiad i chociaż naprawdę mieli dużo innych konkurencyjnych zajęć do zrobienia, udawało im się wszystko pogodzić).


Wracając do udanego życia naszych znajomych. Nie, to nie zazdrość. Być może wcale nie mamy z nią problemu. Chodzi o coś innego. Gdzieś pod skórą denerwuje nas „bezpieczne” znieruchomienie. Potrzebujemy czegoś więcej…

 
Zwykle osoby, które chcą w swoim życiu coś zmienić, spotykają się z dużym oporem i niechęcią otoczenia. 
 
Rewelacyjnie wyjaśnia to Wojciech Eichelberger (1995):

Otoczeniu zależy na utrzymaniu status quo, po to, aby się cały świat jego fałszywej świadomości nie zawalił. Jest to ogromne zagrożenie, gdy ktoś w naszym otoczeniu się zmienia. Znaczy to bowiem, że coś się źle dzieje, że można chcieć czegoś innego, że w ogóle istnieje coś poza tym. Jest to zarazem niezwykle pociągająca i napawająca lękiem perspektywa. Przeczuwamy wtedy, że nasz spokój może być przedwczesny, że żyjemy w świecie złudzeń. Bardzo nie lubimy, gdy ktoś nawet mimochodem rozwiewa nasze złudzenia.

Sukcesy i zmiany w życiu osób z naszego otoczenia mogą skutecznie wytrącić nas z równowagi. Dlatego też dobrze mieć znajomych, którym pomyślnie się układa. Nie po to, aby im zazdrościć, ale aby pozbawiać siebie wewnętrznego zobojętnienia i napawać twórczym niepokojem.


Sobie i Wam Przyjaciół, którzy zawyżają poziom! ;)

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl