PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

W czym pomoże psychoterapia?

O konsekwencjach cudzych i własnych zaniedbań…

malinowa_tv

Fragment rozmowy Anny Mieszczanek z Wojciechem Eichelbergerem

Anna Mieszczanek: W czym może pomóc psychoterapia?

Wojciech Eichelberger: Tutaj trafiają przede wszystkim ludzie, których coś „dopadło”. Co? Dopadły ich konsekwencje cudzych i własnych zaniedbań, sposobu życia, który rozmija się z tym, co jest naprawdę potrzebne, co dla nich naprawdę ważne. Najczęściej są to też ludzie porzuceni przez naczelnych kapłanów naszych czasów – naukę i medycynę, która na ich widok rozłożyła bezradnie ręce. Więc szukają ratunku, trafiają do psychoterapeuty i słyszą: możesz pomóc sobie sam, a ja mogę nauczyć cię jak to robić.

Ale po to, żeby poczuć się inaczej, musisz zacząć inaczej żyć. A żebyś zechciał inaczej żyć, musisz sięgnąć głębiej w siebie, tam gdzie jeszcze nigdy nie dotarła twoja świadomość.

AM: Co tam jest? Do czego najczęściej ludzie sięgają?

WE: Do swoich prawdziwych potrzeb: potrzeby dawania, bycia kochanym, współodczuwania z całym światem.

AM: Na przykład.

WE: Kiedyś pracowałem z grupą menedżerów przemysłu, którzy mieli kłopoty z sercem. Wszystko, z czym się kontaktowali to był lęk o życie i to, że boli ich pod mostkiem czy w barku. Mieli też sporo pretensji do tej „maszyny”, która nagle się popsuła i nie pozwala im biec ku celom, które sobie wyznaczyli. Poprosiłem ich, aby jako właściciele tych zepsutych maszyn, czyli serc, napisali do nich list. Obrażeni, napisali swoje „zażalenia” – że dlaczego, za co ich to spotkało, czym sobie na to zasłużyli, że mają tego dość, protestują i żądają posłuszeństwa. Potem zaprogramowałem każdego z nich: a teraz bądź swoim sercem i odpisz na ten list. Napisz w imieniu swojego serca, czego ono potrzebuje, czego mu brakuje, jak ono chce żyć.

AM: Jak chciało?

WE: Okazywało się, że ono chce zwolnić, chce mieć więcej czasu na kontakt z ludźmi, chce doświadczać i dawać innym ciepło i troskę. Że jest w tym sercu mnóstwo nie wyrażonej i nie przeżytej rozpaczy.

 

Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl