PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Żyć w wielkim mieście, nie w wielkim błędzie

Warszawa. Tak, tu trzeba umieć żyć. Szara, pełna hałasu, spalin, korków i zabieganych ludzi. Nie za piękna, więc niekochana. Rodowici mieszkańcy najczęściej nie doceniają jej, a przez tych, którzy przybyli tu w konkretnym celu (edukacja, praca, miłość, interesy) traktowana przedmiotowo. Nieładnie.

Chyba nie zdają sobie sprawy, że niekochane miasto.. nigdy ich nie pokocha. Niewiele rzeczy różni tę miłość od związku dwojga ludzi. Jeśli chcesz przyjaznej atmosfery, Ty też musisz taką wprowadzać. A nawet nie musisz, chcesz. Każda inna (zwłaszcza roszczeniowa) postawa budzi frustrację obu stron. Takie mamy mechanizmy.

Myślę, że najbardziej nieszczęśliwi są ci, którzy zgodzili się być „skrępowanym drzewkiem”. A zrobili to myśląc – to dla mojego dobra. Ja ich rozumiem. I współczuję. Na szczęście każda ścieżka ma swoją drogę powrotną.

warszawa rośnij

 

W stolicy jestem dokładnie od czterech lat. To trzecie w kolejności miasto, w którym mieszkam – przed nią był Radom (o młodości ma!), a potem Poznań (miasto ważnych spraw i krótkich miłości). W każdym z nich byłam zameldowana – zaczynam kolekcjonować dowody osobiste z ułamanym rogiem. Bo tam jest mój dom, gdzie serce moje. A gdzie moje serce, tam płacę podatki.

 

Szybko z takiego „szczęśliwego układu” wyskoczyłam. To jedno z zagrożeń życia w większym mieście – tańczysz tak, jak Ci zagrają. Na dłuższą metę, nikt nie będzie uradowany dostosowując się… i funkcjonując według wyznaczonego schematu. Dziś wieję tam, gdzie mam ochotę.

Warszawa. Zostaję. Jest mi tu dobrze z wielu powodów:

  • Tu możesz być zerem, ale to miasto kocha zera. A jedynkę szybko można wybić i jeszcze szybciej wstawić. Przed zera.
  • Tu nie ma ludzi tutejszych. Wszyscy są skądś, czyli znikąd.
  • Każdy jest tu „w drodze” i rzadko chodzi o pokonywanie kilometrów.

1b– z mojego balkonu –

 

Gdy patrzę w Twe oczy zamglone jak moje,
to widzę to miasto zamglone jak ja…

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl