PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Satysfakcja ze złapanego króliczka

Podobno człowiek ekscytuje się tylko rzeczami, których nie jest pewien. To jakiś paradoks. Z jednej strony chce, pragnie i dąży, aby zdobyć to, na czym mu zależy. Z drugiej podważa albo co najmniej ignoruje wartość i ważność spraw, sfer życia, w których coś osiągnął lub co do których zyskuje pewność. Sam sobie zaprzecza i siebie unieszczęśliwia.

widok_malinowatvDla odmiany są i tacy, których fascynuje wyglądanie od lat przez to samo okno.
I codziennie widzą w nim coś innego ;)

 

W ten sposób nikt z nas nie będzie w stanie cieszyć się dłużej niż przez chwilę. Ani odczuwać głębszą satysfakcję. Co gorsza, prawdopodobnie nie zdołamy docenić tego, co mamy. Dopiero kiedy stracimy, być może znów zapragniemy. Zabawa w kotka i myszkę. 

Człowiek ekscytuje się tylko rzeczami, których nie jest pewien

Ale czy nie powinno być odwrotnie? Czy nie powinniśmy cieszyć się właśnie złapanym króliczkiem? Albo czymkolwiek, co udało się nam osiągnąć, posiąść? Na przykład zdobytą wiedzą, zbudowanym związkiem, uzyskaną informacją? Czy to właśnie nie jest ekscytujące? Wiem, że niektórym tylko gonitwa jest w stanie nadać sens życia. Dlatego prawie nigdy nie zatrzymują się, a już na pewno, nie wystarcza im to, co mają. Tylko że ta droga nie ma końca. A ich życie zadowolenia, przyjemności, ukojenia, spełnienia. Sensu.
widok_malinowa

Nowości, zmiany, pęd życia

W porządku. Podnoszenie poprzeczki i stałe parcie do przodu nie jest złe. W dzisiejszych czasach postrzegane jest nawet jako dobre. Wręcz wymagane.

Problem w tym, że niektórzy ludzie komplikują sobie życie nie dlatego, że nie potrafią cieszyć się drobnostkami. Oni nie potrafią cieszyć się nawet wielkim szczęściem. W dodatku tym, na które sami zapracowali. Zaharowali.

No i zapominają, że króliczek, którego gonili, i króliczek, którego złapali, to przecież ten sam króliczek.
Czymkolwiek albo kimkolwiek on jest.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl