PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Odpuść sobie

Kiedy sobie odpuścisz, zobaczysz nowy świat. Życie ma dla nas więcej, niż od niego oczekujemy.

Niektóre cechy charakteru ujawniają się całkiem wcześnie

Ochh, o tym, co wyniosłam z dzieciństwa długo by opowiadać. Urodziłam się w zdrowej, normalnej rodzinie, dlatego przyznaję, że trafiłam dobrze. Nawet bardzo dobrze. No może oprócz tego, że w pewnym momencie nie wiadomo czemu (pewnie dlatego, że byłam kujonem) pogorszył mi się wzrok, a ja uparłam się nie chodzić w okularach i mając minus dwie dioptrie, kontynuowałam swój żywot. W szkole nie widziałam niczego z tablicy, a na ulicy nie mówiłam sąsiadom „dzień dobry”.

Mimo wytrwałości czy raczej głupiego uporu, odczuwałam te minus dwie dioptrie coraz dotkliwiej. Aż wreszcie do mojej małej dziecięcej główki dotarło, że chyba jednak nie dam dłużej rady. Postanowiłam więc powiedzieć Rodzicom, że jestem „ślepa”. Jakieś dwa tygodnie później nosiłam już okulary.

Ale wspaniale jest widzieć! ;)

Ale wspaniale! Przed domem mieliśmy sporą altankę, dlatego pierwsze, na co padł mój wzrok to winorośla. Patrzyłam dłuższą chwilę nie dowierzając – Ta zielona plama nie jest zieloną plamą – składa się z wyraźnych, ostro zarysowanych liści. Wow.

Postanowiłam już nigdy w życiu nie być tak nieugięta


Nigdy. Nigdy więcej. Wiedziałam, że jestem uparta, ale zwykle łączono u mnie tę cechę charakteru z ambicją, wytrwałością, konsekwencją (swoją drogą to kolejna
 samospełniająca się przepowiednia). A to, że upór może mi szkodzić i że pod jego wpływem działam przeciwko sobie, zrozumiałam dopiero w tamtym momencie.

Byłam wtedy dzieciakiem, ale dobrze sobie to uczucie zapamiętałam. Nie tylko dlatego, że trwanie w uporze, dużo mnie kosztowało i stawało się coraz trudniejsze, ale dlatego, że kiedy odpuściłam, zobaczyłam nowy świat. Dosłownie.

Kiedy widzisz jak jest i porównujesz do tego, jak mogłoby być – to jest najlepszy argument

Najlepszy motywator, bodziec popychający do zmiany. Zdejmij okulary. A teraz je włóż. I jak? :)

Wiem, że każdy z nas może zacisnąć zęby i wytrzymać wiele. Pytanie – po co?

Co jakiś czas dobrze jest się poddać

Zatrzymać się, spojrzeć na siebie z boku. Z zewnątrz. Zmienić kierunek. Dać się przekonać. Ulec. Odpuścić sobie, pamiętając, że większość z tego, co wydaje nam się, że „musimy” i „trzeba”, narzuciliśmy sobie sami.


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl