PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Rozwijające decyzje

Proszę mi odpowiedzieć: jakim jest pani typem kobiety? Zimna, nieśmiała, umiarkowana, zabawowa, rozpustna? Chcę wiedzieć, czy mam nalegać czy nie, czy rzucić się na panią — na co mam wielką ochotę — czy raczej zachować dystans. Słowem, jakim jest pani typem kobiety, znaczy: Czy jest pani gotowa iść do łóżka już pierwszego wieczoru?
Éric-Emmanuel Schmitt
Małe zbrodnie małżeńskie

Jedni odpowiedzą „tak” lub „nie” bez namysłu, inni „to zależy”.  Od czego więc zależy?

libido – ego – superego

Żyjemy między libido (popędy, dążenie do przyjemności) i superego (zasady i nasze uspołecznienie, kultura, wychowanie przekazane przez rodziców). Po środku jest ego, które decyduje co wybierać. Przyznacie, że ma trudne zadanie. Balansuje między jednym a drugim. I męczy się. Takie wybory to katorga ;)

Tylko sfrustrowany człowiek rozwija się

Nie ten, któremu jest łatwo, ale ten któremu trudno. Ten, kto ma wszystko od tak sobie, bez zastanowienia, bez procesu kończącego się decyzją stoi w miejscu. 

Frustracja

Odmawianie sobie czegoś albo przekraczanie tego, co zakazane. Nawiązując do cytatu, nie chodzi o to, że seks na pierwszym spotkaniu jest zły (dla wielu pewnie jest). Ani o to, że lepiej poczekać do rozwinięcia się znajomości (dla wielu pewnie lepiej). Chodzi o zatrzymanie się i zastanowienie. Tak czy nie. I czasem postanowienie na przekór. Rzucanie się w życie jest świetne. Może skutecznie zastąpić wszystkie używki. Skok w nowe doznania albo w ascezę. Skrajności.

Postawić sobie granicę, zrobić inaczej niż zwykle kosztem swojej frustracji

Jeśli nie musisz zastanawiać się – przekroczyć czy nie przekroczyć, jeśli robisz, co chcesz albo raczej robisz coś z  wygody i przyzwyczajenia, wtedy nie ma miejsca na napięcie rozwojowe, na wybory i ich konsekwencje. Zdarzają Ci się świetne niezapomniane chwile, ale z dystansu wydaje Ci się, że życie jest mdłe. Nie rozwijasz się. Nie zmieniasz. No tak, nikt nie powiedział, że człowiek ma za zadanie rozwijać się. Już mi się to kojarzy z sukcesem i doskonaleniem się. Nie, to nie ten rozwój;). Jeśli jest Ci dobrze, to świetnie. Jeśli nie do końca, sfrustruj się ;)

PS Wracając do pytania Schmitta z Małych zbrodni małżeńskich, seks jest dobry na każdej randce. Ale najlepszy jest wtedy, gdy towarzyszy mu choćby moment zawahania :)

Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl