PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Dlaczego jednym udają się związki, a innym nie?

Jak to się dzieje, że niektórzy z nas są bardziej pobudzeni seksualnie, a inni mniej? Od czego zależy, czy kobieta i mężczyzna będą potrafili tworzyć szczęśliwy związek? Oraz dlaczego jedna osoba ma mniejsze, a inna większe poczucie własnej wartości?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się głównie w naszym dzieciństwie, a zwłaszcza w okresie między 3 i 6 rokiem życia! Oczywiście, że podlegamy nieustannemu rozwojowi przez całe życie, ale wymienione kwestie rozstrzygają się właśnie wówczas.

W tym sensie w każdym z nas rzeczywiście jest dziecko. I ono zawsze jako pierwsze dochodzi do głosu.
Brazelton_1.

Skąd mamy o tym wszystkim wiedzieć?

Można iść na psychologię. Tam (zwłaszcza na psychologii rozwojowej) z pewnością nabędziemy podstawową wiedzę na temat poszczególnych faz rozwoju psychicznego czy psychoseksualnego. Można też spróbować na własną rękę dokształcić się nieco, aby więcej rozumieć i mieć świadomość, co z czego wynika. W ten sposób pojmiemy, dlaczego niektóre osoby z naszego otoczenia lub nawet my sami zachowujemy się w określony sposób i co najważniejsze – posiadając i wykorzystując tę wiedzę, unikniemy błędów wychowawczych w stosunku do własnego dziecka. Wszystko po to, aby ono również mogło wejść w dorosłość z poczuciem własnej wartości i odpowiednią (korzystną) podstawą do tworzenia szczęśliwych relacji z ludźmi w ogóle, a z partnerem w szczególności.

Brazelton_2.

512 stron bezcennej wiedzy

„Rozwój dziecka od 3 do 6 lat” to książka nie tylko dla rodziców. Powinien przeczytać ją każdy. Chociażby przysiadając z kawą w kącie księgarni i wertując ją na miejscu. Ale naprawdę warto. Każdy dorosły powinien mieć takie minimum wiedzy na temat podstawowych spraw odnośnie rozwoju dziecka w tym wieku.

Pozycja ta została wydana nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Jej autorami są Thomas B. Brazelton i Joshua D. Sparrow – doktorzy nauk medycznych od lat zajmujący się psychologią rozwojową.

Brazelton_3.

Pytania i odpowiedzi

Czytając poszczególne rozdziały, nie tylko poznamy rozwój fizyczny, emocjonalny i poznawczy dziecka w wieku od 3 do 6 lat, ale też uzyskamy odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji specyficznych, które towarzyszą nam w życiu, a które mogą wywrzeć szczególny wpływ na psychikę dziecka.

 1. Wątpliwości na temat adopcji.
 2. Zalecenia w sytuacji, gdy Twoje dziecko choruje na astmę. Ale też kiedy jest nadruchliwe, nadpobudliwe.
 3. Znaczenie kolejności urodzenia.
 4. Decyzja – wrócić do pracy (i kiedy najlepiej to zrobić) czy opiekować się dzieckiem samodzielnie?
 5. Jak włączać dziecko w obowiązki domowe i czy przyznawać kieszonkowe?
 6. Komputer i internet w życiu malucha.
 7. Jak uczyć dziecko akceptowania różnic między ludźmi oraz przyjmowania uwag i reagowania na uszczypliwości rówieśników?
 8. Jak przebrnąć przez rozwód bez uszczerbku na psychice dziecka (przed, w trakcie i po)?
 9. Jak żyć kiedy zostajesz samotnym rodzicem?
 10. W jaki sposób wprowadzić do rodziny nowego partnera (ojczyma, macochę)?
 11. Wszystko o jedzeniu i problemach z nim związanych.
 12. Jaki wpływ ma więź dziadków z dzieckiem?
 13. Jak radzić sobie z dziecięcymi nawykami – kołysanie się, obgryzanie paznokci, wyrywanie włosów?
 14. Stosowanie kar, wpajanie uczciwości, prawdomówności.
 15. Choroba i pobyt dziecka w szpitalu.
 16. Jak mówić o śmierci, stracie i żałobie?
 17. Uczenie dobrych manier.
 18. Łagodzenie stresu wynikającego z przeprowadzki, zmiany miejsca zamieszania.
 19. Jak reagować na smutek dziecka? Różnice między smutkiem a depresją.
 20. Bezbronność wobec zdarzeń losowych. Zasady bezpieczeństwa dzieci.
 21. Zaburzenia integracji sensorycznej.
 22. Seksualność dziecka (masturbacja, nagość dziecka, nagość rodziców, wyjaśnianie różnic między kobietami i mężczyznami oraz skąd się biorą dzieci).
 23. Sen, dzielenie łóżka z dzieckiem, drzemki, dziecięce lęki i koszmary nocne.
 24. Dziecko ze specjalnymi potrzebami, dziecko z niepełnosprawnością.
 25. Opóźnienia w rozwoju mowy.
 26. Przeklinanie i dziecięce wulgaryzmy.
 27. Zalecenia dotyczące oglądania telewizji przez dzieci.
 28. Ponowny trening czystości, zaparcia, moczenie nocne.
 29. Wybór zabawki dla dziecka.

Czas budowania poczucia własnej wartości oraz tożsamości płciowej

Poradnik Brazeltona i Sparrowa składa się z dwóch tomów (pierwszy to „Rozwój dziecka 0-3”). Jednak mnie zainteresowała część druga opisująca rozwój dziecka w wieku 3-6 lat.

Jak już wspominałam, jest to według mnie jeden z najważniejszych okresów kształtowania się seksualności dziecka, jego tożsamości płciowej i bazy do zdrowego budowania związków partnerskich w przyszłości.

Większość emanujących energią i seksapilem histrioniczek, które tak skutecznie kuszą mężczyzn, i do których często nawiązuję w swoich tekstach, nie potrafi zbudować związku, ponieważ nie przeszła pomyślnie tego etapu rozwoju. O tym, co się wówczas zadziało, a zadziać nie powinno oraz czego zabrakło ze szczególnym uwzględnieniem relacji matka-ojciec, matka-dziecko, ojciec-dziecko, postaram się sama szerzej napisać. W lekturze natomiast znajdziecie odpowiedź na pytania o prawidłowe (zdrowe, sprzyjające rozwojowi) reakcje w odniesieniu do konkretnych sytuacji problematycznych.

Czy jesteś na odpowiednim brzegu rzeki?

Szczerze polecam zorientować się w temacie. Głównie ze względu na nacisk, jaki sama kładę na ten okres rozwoju. To, co wydarzy się między 3 a 6 rokiem życia ma tak wiele nastepstw… Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ważna w tym czasie jest obecność ojca dla prawidłowego rozwoju dziecka (i córki, i syna). Mama zwykle jest od początku. Tata (mężczyzna) wkracza (obecność fizyczna i… psychiczna!) w pełni właśnie w tym momencie. Jest wówczas najbardziej potrzebny, aby syn i córka przeszli pewną drogę kształtowania swojej tożsamości płciowej, odzwierciedlania własnej wartości i stanęli „na odpowiednim brzegu rzeki”. W przeciwnym razie przez resztę życia do niego dążą. Już samodzielnie, więc po omacku. Wpadając w mniej lub bardziej odpowiednie ramiona.

KONKURS

Możesz wygrać opisywaną wyżej książkę (dla siebie lub na prezent). A zadania konkursowe są następujące: 

1. Udostępnij ten wpis – https://www.malinowa.tv/2014/02/dlaczego-jednym-udaja-sie-zwiazki-a-innym-nie.html – na swojej tablicy na Facebook’u.
2. Napisz proszę w komentarzu pod artykułem, kiedy pierwszy raz zakochałeś/zakochałaś się? Oczywiście chodzi o pierwszą miłość z dzieciństwa :).

Konkurs trwa od 13.02.2014 do 18.02.2014 do godziny 23:59. Wygrywa jedna osoba. Wyniki zostaną podane w ciągu 3 dni od zakończenia konkursu na fanpage’u MalinowejTv.

Wyniki

Książkę „Rozwój dziecka od 3 do 6 lat” otrzymuje Sylwester Kowal.
Gratuluję i proszę o kontakt marzena@malinowa.tv ;)

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl