PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Jakiego mężczyzny szuka kobieta?

Ideał – nawet, jeśli nie jesteśmy pewni czy spotkamy kogoś takiego w swoim życiu, to wierzymy, że gdzieś na pewno istnieje. Pytanie – czy człowiek może w ogóle taki ideał stworzyć, posiadać? Jesteśmy przecież niespójni i zmienni. Sami czasem nie wiemy, czego chcemy od życia. A czasem wiemy lub raczej jesteśmy przekonani, że wiemy i czar pryska, kiedy spotykamy „wymarzoną osobę”. Jak to jest?

ideał mężczyzny

Praca Césara Manrique. Zdjęcie wykonane na wyspie Lanzarote przez MalinowaTv

Pragniemy czegoś, czego się nie da pogodzić. Nasze marzenia mają ukryty haczyk, który uniemożliwia ich spełnienie.

Kobiety, które spotykam opowiadają często o swoim „ideale” zlepiając wyrwane z kontekstu cechy różnych osób, które przewinęły się przez ich życie. Dla przykładu – każdy napotkany mężczyzna, z którym „coś” nas łączyło posiada pewne cechy, które w nim lubimy/lubiłyśmy. Najlepiej byłoby zlepić z nich „nasz typ”. Pomijając to, że nigdy nie spotkamy „zlepionego faceta”, to nawet gdyby taki pojawił się na naszej drodze, zapewne byłby tak niespójny, że wręcz szkaradny. Podobnie z cechami charakteru. Jak to Wiesław Sokoluk mawia: „kobieta szuka faceta, który jest połączeniem snajpera z matką Teresą”.
idealna kobieta

A co z ideałem kobiety? Przytaczam słowa 34-letniego Marka (przykład z gabinetu terapeutycznego Z. M-W.), który od roku jest ponownie żonaty. Jego ideał, jak twierdzi, jest nieosiągalny, ale jest to dla niego zrozumiałe.

Nie ukrywam, że moje pierwsze małżeństwo raczej zniechęciło mnie do kobiet. Dopiero po naszym bardzo nieprzyjemnym rozstaniu odkryłem, jaka kobieta mogłaby być moim ideałem partnerki. To było bardzo proste. Taka, która by mnie rzeczywiście kochała. Po paru latach spotkałem Bożenę, moją obecną żonę, i uwierzyłem, że to właśnie mój ideał… Bożena wciąż mnie bardzo kocha i w tym sensie pozostaje ideałem. Ale ponieważ mnie kocha i jestem dla niej najważniejszą osobą, to jest na mnie ogromnie skoncentrowana i wiele ode mnie oczekuje. Chce ciągłej bliskości, również seksualnej, chce wszystko o mnie wiedzieć, chce mi wszystko o sobie opowiadać, wciąż układa dla nas wspólne plany. Teraz myślę sobie czasem, że owszem, moim ideałem pozostaje kobieta, która by mnie kochała, ale przy tym dawałaby mi święty spokój. Niestety praktyka pokazała jednak, że jeśli ktoś daje partnerowi święty spokój, to znaczy, że go nie kocha, a jeśli kocha, to świętego spokoju nie da. Dlatego mój ideał jest nieosiągalny.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl