PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Kobiety na portalach randkowych

Ostatnio zastanawiałam się, dlaczego moja Babcia (80 l.) spotkała Dziadka na zabawie w remizie, a ja większość mężczyzn poznaję w sieci? I co lepsze, korzystniejsze? Odpowiedź jest całkiem prosta, ale po kolei…

Informatyzacja społeczeństwa wchodzi w kolejne płaszczyzny życia. Ścieżki, którymi chadzamy coraz częściej wiodą nas do sieci, również w celu poszukiwaniu miłości. – Portale randkowe są naturalnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą jak najtrafniej dotrzeć do poszukiwanej osoby – wyjaśnia Maciek Koper – ekspert serwisów randkowych w rozmowie z Jackiem Gadzinowskim.

Już dawno minęły czasy, kiedy poznawaliśmy się wyłącznie na urodzinach u znajomych, w kolejce do kasy albo wpadając na siebie z kawą w korytarzach biurowca. Nasze życie w dużej mierze przeniosło się do Internetu, więc naturalnym jest, że teraz tutaj nawiązujemy relacje i zakochujemy się. Oczywiście dosyć szybko przechodzimy do realu, aby tam pogłębiać znajomość, ale to pierwsze zapoznanie często ma miejsce w wirtualnych „okolicznościach przyrody”.

malinowa randka6

GDZIE SZUKAĆ?
Portali randkowych mamy w Polsce sporo. Rzadko kto jest aż tak ambitnym poszukiwaczem, aby rejestrować się na każdym. Jako psycholog-blogerka pisząca o relacjach, w dodatku z misją pomagania ludziom w tworzeniu szczęśliwych związków, powinnam szczegółowo „zbadać”, a następnie opisać wszystkie i pewnie wkrótce to uczynię.

Dzisiaj przywołuję portale założone przez wspomnianego już Maćka Koper, którego swoją drogą poznałam kilka lat temu nigdzie indziej, jak na jednym z nich :). Jakiś czas temu usiedliśmy przed malinową kamerą, aby porozmawiać „o wszystkim i o niczym” Od tej pory kilka rzeczy uległo zmianie – Maciek założył firmę World Dating Company, która skupia kilka odrębnych serwisów, w tym największe: Przeznaczeni.pl (dla osób zainteresowanych budowaniem trwałych relacji), MlodeSerca.pl (dla osób po 40. roku życia) i ZakochanyRodzic.pl (dla samotnie wychowujących dzieci).


JAK ZWIĘKSZYĆ SZANSĘ?

Cieszy mnie, że powstają serwisy coraz bardziej sprofilowane. Są oczywiście portale społecznościowe, w których panuje akceptowany przez nas ogólny miszmasz, ale już na randkowe dobrze wiedzieć, po co się wchodzi.

Oczekiwania to bardzo ważna kwestia. Unikniemy wielu rozczarowań, docierając do osób choćby wstępnie je spełniających.

Ktoś, kto szuka przelotnej znajomości albo łatwego seksu wybierze inne portale niż osoba, która marzy o stałym związku. To chyba najpowszechniejsze (domyślne) kryterium. Poza tym istotny jest przeciętny wiek użytkowników, czy też ich wspólna właściwość np. rodzicielstwo (ZakochanyRodzic.pl), gabaryty (DuzaRandka.pl) czy zainteresowania (SportRandka.pl).

Zanim zdecydujesz się na któryś serwis, zorientuj się, kogo możesz tam spotkać i sprawdź, czy jest to miejsce dla Ciebie. To naprawdę pomaga zapobiec wielu nieporozumieniom, skraca drogę i czas, potrzebne, aby się odnaleźć.

Być może ułatwię niektórym zadanie, ponieważ firma World Dating Company udostępniła mi badania, przeprowadzone z okazji Dnia Kobiet wśród użytkowniczek trzech serwisów: Przeznaczeni.pl, ZakochanyRodzic.pl, MlodeSerca.pl. Swoją drogą liczę na to, że doczekamy się również szczegółowego opisu panów – użytkowników tychże portali, co leży szczególnie w moim interesie :).

 

JAK SIĘ PRZYCIĄGAMY?
No właśnie – jak to w końcu jest – przyciągają się podobieństwa czy różnice? Odpowiadając na to pytanie, użyję ulubionego zwrotu psychologów – to zależy :).

Temperamentalnie dobrze, jeśli uzupełniamy się i w tym sensie można uznać, że różnice przyciągają się (osoba wyciszona łagodzi wybuchowość partnera i na odwrót – aktywniejszy partner pobudza energetycznie spokojniejszego), ale jeśli chodzi o zainteresowania, wartości, jakimi się kierujemy, podejście do życia i kluczowych spraw – dobrze, jeśli stanowimy jeden front.

 

CO JEST WAŻNE DLA KOBIETY Z PORTALU RANDKOWEGO?

1. Związek
Okazuje się, że 90% użytkowniczek portali Maćka, to kobiety samotne (czytaj stanu wolnego). Nie „od wczoraj samotne” albo „samotne w związku”. Naprawdę wolne i otwarte na nową relację. A tylko 2% interesuje przelotna znajomość.

2. Rodzina
Trzy czwarte uważa, że rodzina jest najważniejsza. Większość z nich jest zdania, że kobiety mają prawo do podejmowania pracy zawodowej, a opieka nad domem i dziećmi powinna być w równym stopniu pełniona przez oboje partnerów. Co trzecia badana podkreśla, że pierwsze lata życia dziecka matka powinna spędzać z nim, ponieważ jest to dobre dla jego rozwoju.

3. Kariera
Ponad 60% przyznaje, że kariera zawodowa jest ważna, ale nie najważniejsza – równie istotne są rozwój osobisty czy realizowanie pasji. Można też spotkać kobiety (ponad 27%), które wykazują mniejszą troskę o życie zawodowe, ponieważ traktują pieniądze wyłącznie jako środek do utrzymania się.

Przyznacie, że takie informacje wiele ułatwiają.

 

TRZY TYPY KOBIET E-RANDKUJĄCYCH

1. Kobieta wierząca, czyli użytkowniczka portalu Przeznaczeni.pl.
Stosuje się do nauki Kościoła w życiu codziennym (2/3 ankietowanych). Jest samodzielna, deklaruje, że sama utrzymuje się i nie potrzebuje pomocy innych. Opowiada się za równym podziałem obowiązków w domu. Chce wychowywać dzieci, ale również poświęcać czas karierze.

Przede wszystkim oczekuje wierności. Bardziej nawet niż poczucia bezpieczeństwa czy wsparcia ze strony partnera.

2. Kobieta dojrzała, czyli użytkowniczka portalu MlodeSerca.pl, skierowanego do osób po 40. roku życia.

Może poświęcić więcej uwagi sobie, jest samodzielna, bardziej świadoma, czego potrzebuje od życia oraz mężczyzn. Robi karierę, ma też swoje zajęcia pozazawodowe i pasje. Jednak co druga jest rozczarowana dotychczasowym sposobem funkcjonowania. Nic dziwnego, bo aż 64% dojrzałych użytkowniczek nie ma partnera od kilku lat, a prawie połowa zwierza się, że w ich wieku ciężko jest znaleźć kogoś na stałe.

Jej oczekiwania względem mężczyzn, to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa (ponad 1/3 badanych), miłość (co czwarta ankietowana) oraz przyjaźń (20%).

3. Przede wszystkim Mama, czyli użytkowniczka portalu ZakochanyRodzic.pl dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Na pierwszym miejscu stawia rodzinę, chociaż odbiega od wizerunku stereotypowej Matki Polki. Prawie 40% użytkowniczek twierdzi, że ważny jest dla nich rozwój osobisty i realizowanie swoich pasji, 27% obok wychowywania dzieci ciągle dokształca się i zdobywa wiedzę, a jak wiadomo w ich sytuacji nie jest to łatwe.

Jej oczekiwania w sposób naturalny wiążą się z potrzebą wsparcia ze strony partnera, który chciałby wychowywać z nią dziecko.

Mimo, że jestem niepoprawną romantyczką, powyższe informacje pokazują mi, że obok serca jest rozum, który wcale nie działa przeciwko temu pierwszemu. A wręcz musi się z nim szybko i skutecznie porozumieć, żeby kilka rzeczy w życiu wyszło.

 

CZY TO, CO WYSWATANE PRZEZ INTERNET MOŻE SIĘ UDAĆ?
Naprawdę nie ma reguły. Udają się zarówno związki, które miały swój początek w sieci, jak i te, które zaczęły się w realu. Jedne i drugie mogą się też rozpaść, bo nie miejsce i okoliczności determinują pomyślne „i żyli długo i szczęśliwie”, ale my sami.

Wracając do sposobów randkowania moich i mojej Babci oraz odpowiadając na pytanie, które zadałam na początku – ja nigdy w remizie nie imprezowałam, a moja Babcia w żadnym wypadku nie męczyła oczu Internetami. Mimo to całkowicie rozumie ona i akceptuje zachodzące zmiany.

I wcale nie dziwi się, kiedy na pytanie – a jak go poznałaś? – odpowiadam najczęściej – przez Internet. Wie, że to naprawdę to samo, co „na zabawie w remizie” tylko 65 lat później :).


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl