PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Księga życia kobiety

Można z 94-procentową pewnością określić, które z par rozstaną się w ciągu najbliższych czterech lat. Po czym to poznać? I co w takim razie zwiększa prawdopodobieństwo, że wytrwamy w szczęśliwym związku? Podam dziś cztery ważne elementy, o które należy zadbać.

Ksiega zycia kobiety

Wielokrotnie poruszałam już podobne tematy, ale nie przypuszczałam, że znajdę tak rzetelne informacje (poparte badaniami) w książce Joan Borysenko „Księga życia kobiety”. Spodziewałam się dowiedzieć czegoś nowego o rozwoju kobiecości, tymczasem odkryłam naprawdę dużo, dużo więcej. Ale od początku…

„Księga życia kobiety” pokazuje zmiany, jakie pojawiają się w kolejnych etapach życia – od dzieciństwa, poprzez dojrzewanie, macierzyństwo, menopauzę i starość. Dużo tu powiązań między kobiecym ciałem, emocjami i duchowością.

Ale książka jest nie tylko o tym. Oczywiście najbardziej zainteresowały mnie fragmenty, pokazujące w jaki sposób w poszczególnych etapach życia kobieta podchodzi do mężczyzny i do tworzenia z nim relacji. Jak ona sama się zmienia i jak to zmienia jej związek?

Wybrałam bardzo konkretną informację, która mam nadzieję otworzy oczy, wyostrzy naszą czujność i być może uchroni niektórych przed powolnym oddalaniem się. Bo co można naprawić, trzeba zawczasu naprawiać. Ani kosmetyczne zabiegi, ani nowa seksowna bielizna w kryzysie nie pomogą.

Cztery ważne elementy, o które należy zadbać, aby stworzyć trwały związek

Psycholog John Gottman wraz z kolegami postanowił zdefiniować charakterystyczne cechy zdrowego związku, tak aby terapia stosowana w poradniach małżeńskich przynosiła lepsze efekty. W wyniku badań Gottman i jego zespół doszli do punktu, kiedy to okazało się, że potrafią z 94-procentową pewnością określić, które z badanych par rozwiodą się w ciągu czterech lat od momentu poddania się badaniu.

Najbardziej interesujące wnioski uzyskane w „laboratorium miłości” (opracowanie na podstawie: Borysenko, J. (2012). Księga życia kobiety. Ciało. Psychika. Duchowość. Sopot: GWP)

  1. Zdrowe związki oparte są na życzliwości. Niby banał, ale przyjrzyjmy się, o co dokładnie chodzi? Partnerzy są dla siebie mili, gdy liczba pozytywnych interakcji przewyższa liczbę negatywnych w stosunku pięć do jednego. Nie jeden do jednego. Ani dwa do jednego. Ale pięć do jednego! Teraz pomyśl, co może oznaczać jedna (niby niewinna) sprzeczka. Wiele mówiąca informacja. Jeśli nieprzyjemnych chwil jest więcej, to związek poważnie zagrożony jest rozpadem/rozwodem.
  2. Jest większe prawdopodobieństwo, że mężczyzna wytrwa w związku małżeńskim, jeśli uczestniczy w pracach domowych. Okazuje się, że ci mężowie są szczęśliwsi, zdrowsi i mają bardziej udane życie seksualne. Wow! Wiem, że być może niektórym panom trudno w to uwierzyć, ale wyniki badań są jednoznaczne.
  3. Jeśli kobieta jest żoną mężczyzny, który odnosi się do niej pogardliwie albo umniejsza jej wartość, częściej choruje niż żona męża wspierającego (z badań!). „Przeziębienie, grypa, kłopoty z pęcherzem, infekcje grzybicze i problemy żołądkowo-jelitowe nasilają się przy odczuwaniu braku szacunku” (ibidem).
  4. Żona, która nie okazuje szacunku mężowi, doprowadza do rozpadu małżeństwa. Cichym znakiem zbliżającego się rozpadu związku (w ciągu najbliższych czterech lat) jest pojawiający się na twarzy kobiety wstręt obserwowany podczas rozmowy z mężczyzną. Zliczano takie mikrosygnały. Możemy poważnie niepokoić się o związek, gdy cztery lub więcej razy w ciągu kilkunastominutowej rozmowy wstręt pojawił się na twarzy żony.

Ksiega zycia kobiety_

Psychobiologiczne sprzężenie zwrotne między partnerami

Wpływamy na siebie. Oczywiście cudownie, gdybyśmy zapewniali sobie emocjonalny i duchowy rozwój oraz wzajemnie się „uzdrawiali”. Ale rzadko bywa tak kolorowo.

Po czym poznać, czy dobrze na siebie wpływamy?

Przede wszystkim obserwując swoje ciało i to jak ono reaguje w kontakcie z partnerem. Jeśli dochodzi między nami do nieporozumień, jesteśmy spięci. A kiedy panuje między nami wzajemne zrozumienie, warunkujemy swoje autonomiczne systemy nerwowe. „Gdy jeden z partnerów jest zestresowany i zaniepokojony, drugi prawdopodobnie zacznie zachowywać się podobnie. Ale gdy pierwszy z partnerów się odpręży, drugi prawdopodobonie również się wyciszy, pozwalając racjonalnemu rozumowaniu przejąć kontrolę nad emocjami. Psychobiologiczne sprzężenie zwrotne działa zatem nie tylko w obrębie naszego ciała, ale również pomiędzy kobietą a jej „drugą połową” i kobietą a jej dzieckiem”(ibidem).

Czy związek jednostronny może przetrwać?

Smutne jest to, że niektóre relacje mają potencjał, a mimo to rozpadają się.

Jak już wspominałam, najlepiej czujemy się w związkach, które coś nam dają, rozwijają nas, wzbogacają. Początkowo stan zakochania powoduje, że tolerujemy związki jednostronne. Jednak wraz z mijaniem euforycznego etapu albo podczas pierwszego kryzysu, zaczyna nam tej wzajemności brakować. I jeśli jej nie znajdziemy, może nas to również zaprowadzić do rozstania.

Trwałe związki oparte są na tym, że ludzie wzajemnie na siebie reagują. Oboje odbierają sygnały, że siebie słuchają i że są dla siebie ważni. Uwaga jest kolejnym bardzo dobrym wskaźników przewidywalności, czy związek przerwa, czy nie. Chodzi o wzajemne reagowanie na siebie – dotykiem, gestami, słownie. Najgorsze co może być, to albo agresja, albo lekceważenie.

Kobieta szczęśliwa w związku

Okazuje się, że aby kobieta była szczęśliwa w związku, nie wystarczy, gdy mężczyzna „spełnia jej oczekiwania”. Potrzebuje także czuć, że sama również w nie mniejszym stopniu realizuje jego oczekiwania. Natomiast, jeśli ciągle słyszy narzekanie lub inne oznaki niezadowolenia pod swoim adresem, związek jest już zagrożony. Bo po co być z kimś, dla kogo jesteśmy niewidoczni albo ciągle „niewystarczający”.

Mężczyzna szczęśliwy w związku

Okazuje się, że aby mężczyzna był szczęśliwy w związku, nie wystarczy, gdy kobieta „spełnia jego oczekiwania”. Potrzebuje także czuć, że sam również w nie mniejszym stopniu realizuje jej oczekiwania. Natomiast, jeśli ciągle słyszy narzekanie lub inne oznaki niezadowolenia pod swoim adresem, związek jest już zagrożony. Bo po co być z kimś, dla kogo jesteśmy niewidoczni albo ciągle „niewystarczający”.

 

To niby proste, a jednak takie trudne. ZAUWAŻAĆ I DOCENIAĆ. Zamiast biadolić, użalać się i stawiać coraz to nowe wymagania.

Ten temat jeszcze kiedyś rozwinę. Tymczasem…

KONKURS

Możesz wygrać opisywaną wyżej książkę (dla siebie lub na prezent dla ukochanej). A zadania konkursowe są następujące:

  1.  Udostępnij ten wpis – https://www.malinowa.tv/2014/03/ksiega-zycia-kobiety.html – na swojej tablicy na Facebook’u.
  2. Napisz proszę w komentarzu pod artykułem, co jeszcze może zwiększać prawdopodobieństwo, że związek się uda? Na co zwrócić uwagę?

Konkurs trwa od 27.03.2014 do 1.04.2014 do godziny 23:59. Wygrywa jedna osoba. Wyniki zostaną podane w ciągu 3 dni od zakończenia konkursu na fanpage’u MalinowejTv.

Wyniki

Tym razem bardzo trudno było mi podjąć decyzję. Zgadzam się ze wszystkimi komentarzami.
Książkę „Księga życia kobiety” otrzymuje Karolina.
Gratuluję i proszę o kontakt marzena@malinowa.tv ;)


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl