PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Mike Tyson u Kuby Wojewódzkiego

Trzy pytania i trzy odpowiedzi. O pokorze i jej braku, o przeliczaniu pracy na pieniądze i wzmacniającym albo osłabiającym wpływie nieszczęść na nasze życie. 

I.

Kuba Wojewódzki: Mówią o Tobie „Bestia”, mówią o Tobie „Najbardziej Niebezpieczny Człowiek Świata”, „Żelazny Mike”. Kiedy miałeś taki moment, że poczułeś się bezradnym człowiekiem? Kiedy płakałeś z poczucia bezsilności?

Mike Tyson: Całe życie, zeszły tydzień.. takie właśnie jest życie. Ma własne zasady. Każdy tu obecny musi przejść coś takiego. Jeśli nie przejdziemy przez „złamane serce”, jeśli nie przeżyjemy rozczarowań… (rozczarowanie to jest słowo, którego szukałem).. jeśli nie napotkamy przeciwności losu, jesteśmy niczym.

Nieszczęścia, przeciwności sprawiają, że to, co silne staje się silniejsze, a to, co słabe słabsze. W życiu musimy oddzielać jedno od drugiego, bo tak właśnie się stanie. Słabe upadnie, silne będzie się rozwijać. To jest po prostu życie, takie są jego prawa.

Ja chcę być silny, ale żeby takim być, musisz przejść przez te momenty zagubienia, smutku.

Dla przykładu, Ty sam, ta młoda dama obok żyjemy w konkurencyjnym świecie. I nie mógłbyś zostać najlepszy w swojej grze. Mówią, że jesteś topowym prowaszącym w tym kraju. Nie możesz być najlepszy w tym kraju, a ona nie mogłaby być najlepszą piosenkarką przez dziesięć lat, gdybyśnie nie napotkali na rozczarowania i „złamane serce”.

Bo „złamane serce” i rozczarowania sprawiają, że potrafisz stanąć na wysokości zadania, jeśli masz wystarczającą siłę przebicia, kiedy spotyka Cię tego rodzaju kara.. wiesz, co mam na myśli – kara w życiu osobistym, ale to co robimy zarabiając na życie, to jest kara człowieku – to co robisz (…), myślenie o tym, że jest inny gość, który wzbija się na szczyt, ludzie go kochają albo inny piosenkarz, który ściąga Twoje hity w dół listy albo inny bokser, który nokautuje wszystkich po kolei, to jakaś szajba to co sobie robimy, ale chcemy być najlepsi, rozumiemy to. Całe życie się tym zajmujemy, od czasu, gdy byliśmy małymi dziećmi. Znamy różne próby i udręki takiego stylu życia, ale najważniejszym celem nie są pieniądze. Bardziej od pieniędzy chcemy chwały. Chwała zdecydowanie przewyższa pieniądze, poklepanie po plecach jest lepsze od miliona dolarów.

wojewodzki_tyson
II.

Ty jesteś skromny czy grasz skromnego?

Czy jestem skromny, pokorny? Nie, ale pracuję nad tym, aby takim być. Gdybym powiedział, że jestem to by znaczyło, że nie jestem. Gdybym nawet tylko użył słowa pokora, znaczyłoby to, że nie jestem pokorny. To jest proces trwający całe życie. Ludzie nie rozumieją, jak trudna jest pokora. To jest naprawdę cieżkie. Łatwiej jest mi zarobić miliard dolarów niż stać się pokornym.

 

III.

Zarobiłeś Holyfield’em 30 milionów dolarów. Miałeś wyrzuty sumienia, bolało Cię serduszko?

Nie, nie bolało. Nie pamietasz już jak sam powiedziałeś, że miałem problem z wydawaniem? Potrzebowałem więcej pieniędzy do wydania.

No tak, ale czy uważasz, że to jest etyczne – 30 milionów?

(do Kuby) Słuchaj od jak dawna to robisz? (do Patrycii Kazadi) Od jak dawna śpiewasz? Posłuchaj, przez te wszystkie lata (a jesteśmy teraz starsi)… więc po tym jak pracowałeś od małego szczeniaka, a teraz masz 25 lat – tak, za 30 milionów dolarów warto. Wkładasz mnóstwo pracy. Włożenie 20-15 lat jest tego warte z Twojego życia jak zarobiłeś 30 milionów dolarów.

 

Gdyby się tak zastanowić… oprócz tego, że brzmi przyjemnie jak Paulo Coelho, to to co mówi ma sens. A jeszcze większego sensu nabierają przytoczone wypowiedzi, kiedy poczyta się o jego walkach, zwycięstwach i porażkach, małżeństwach i rozwodach, śmierci czteroletniej córki, bogactwie i bankructwie…

Mike Tyson. Kojarzony przez większość ludzi głównie z ośmioma sekundami, które wystarczyły mu, aby powalając przeciwnika na deski, ustanowić rekord szybkości nokautu. Przeze mnie – z tymi trzema odpowiedziami ;)

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl