PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Pięć rzeczy, których nie wiedzieliście o truskawkach

Dzisiaj kolejny soczysty przerywnik między psychologicznymi wpisami. Jednak nie za daleko odbiegam. Nie wiem, jak to się dzieje, ale zawsze ostatecznie wracam do miłosno-związkowego meritum ;)
t_101

Truskawka

 

1. Owoc, którego nie było w raju

Wychodzi na to, że Bóg nie stworzył truskawek. Ani pierwszego, ani drugiego, ani siódmego dnia. Wcale. Dopiero człowiek po konsultacjach z wężem zaczął gmerać w genetyce. I tak oto ze skrzyżowania poziomki wirginijskiej z południowoamerykańską poziomką chilijską, powstała truskawka. A dokładnie dokonał tego w XVIII wieku francuski botanik Antoine Nicolas Duchesne na rozkaz króla Francji Ludwika XIV. Truskawki były wówczas bardzo drogie. Podawano je na maleńkich talerzykach, z dodatkiem szampana.

2. Nie taki znowu afrodyzjak

Owoc ten robi od dawna zawrotną karierę. Ze względu na czerwony kolor i kształt przypominający serce kojarzy się nam z afrodyzjakiem, chociaż dużo większe doznania daje imbir, seler czy pietruszka. Naprawdę. Mimo to karmią się nim wszystkie zakochane pary. Podobno najlepiej smakuje właśnie z szampanem, chociaż w czekoladzie albo z bitą śmietaną też nie pogardzą ;). Poza tym miło jest czasem poczuć się jak w Wersalu ;).

Mnie kojarzy się podobnie jak malina z polskością, łąką, zapachem lata.

3. Truskawki i kobiety

 • Truskawki po pierwsze uznawane są za symbol rzymskiej bogini miłości – Wenus. Muszę poinformować o tym Wenusjanki :)
 • Podobno Madam Tallien, kurtyzana na dworze Napoleona, uwielbiała kąpiele w soku z truskawek (10 kg na kąpiel). Nie wiem, jak to sprawdziłoby się dzisiaj, w czasach szybkiego prysznica.
 • Zmienna jak kobieta. Z łatwością poddaje się „genetycznym metamorfozom”. Widziałam na bazarze różne rodzaje (głównie ze względu na wielkość) truskawek, ale nie zdawałam sobie sprawy, że jest ich ponad 2000 gatunków. A te białe z czerwonymi ziarenkami to nie Photoshop, tylko pineberry – truskawki „albinosy” o smaku ananasa.

4. Truskawkowe właściwości

 • Truskawki są bombą witaminy C (mają jej nawet więcej niż owoce cytrusowe).
 • Zawierają wapń i fosfor, które wzmacniają kości, zęby i wspomagają pracę mięśni oraz dużo żelaza, którego ciągle zwłaszcza kobietom brakuje.
 • Wspomagają pracę wątroby i nerek, mają działanie odtruwające i oczyszczające.
 • Zawierają łatwo przyswajalne cukry, dlatego mogą je jeść nawet cukrzycy.
 • Są źródłem przeciwutleniaczy. Charakteryzują się jedną z najwyższych aktywności antyoksydacyjnych wśród wszystkich owoców. Usuwają wolne rodniki, które uszkadzają komórki.

Ale po kolei ;)

t_1t_2Pychota
t_3Takie widoki ;)
t_4Dolce vita! ;)
t_5

t_6

To lustro przejdzie do historii ;)

 

5. Kto powinien unikać truskawek?

 • Osoby cierpiące na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. I nawet nie chodzi o same truskawki. Wszystko przez to, że organizm tych osób nie radzi sobie z trawieniem małych ziarenek, którymi pokryta jest skórka, a które drażnią błonę śluzową jelita. Dobrze jest więc skorzystać z sokowirówki. Wszystkie ziarenka zostaną wtedy na sitku. Naprawdę wszystkie.
 • Unikać truskawek powinni też uczuleni na aspirynę, ponieważ te owoce zawierają dużo salicylanów.
 • I ten, kto przed truskawkami spróbował malin – żadne sezonowe zauroczenie nie jest w stanie zgasić tej pierwszej wielkiej miłości ;D

  malinowa1Przy okazji widać, że trochę się w Malinowej pozmieniało od tamtej pory ;)

 

Mimo szczerej sympatii do truskawek i ich niezaprzeczalnych właściwości… mam tylko jedno serce ;))

To skomplikowane.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl