PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Rozmowy 9-latków o seksie (bez cenzury) – konkurs

Co znaczy być „gejem do kwadratu”, jak się robi dzieci, czym jest woreczek na penisa, seks bez miłości albo gwałt? Sprawdź, jak można odpowiedzieć na wymienione pytania 8-, 9-, 10-latkowi, zanim któregoś dnia sam Ci je zada.
malinowa.tv.mali

Przedszkolaki pytają swoich rodziców, skąd się biorą dzieci i zwykle odpowiedź „z brzuszka mamy” w zupełności im wystarcza. Ale już z ośmio- czy dziewięciolatkiem w ten sposób nie porozmawiasz. Jest dużo bardziej zainteresowany i dociekliwy. Nie ma sensu uciekać się do ogólników. Mimo wszystko wielu rodzicom rozmowy o seksualności sprawiają problemy albo najzwyczajniej w świecie krępują ich.

Wszystkim osobom, mającym dziecko w tym wieku, polecam „Zwykłą książkę o tym skąd się biorą dzieci” Alicji Długołęckiej, wydaną nakładem wydawnictwa „Czarna Owieczka”. Autorka jest edukatorką seksualną, doktorem nauk humanistycznych, choć jej tytuły nie mają w tym momencie większego znaczenia, ponieważ książkę tworzą w dużej mierze dzieci. Napisana została w formie dialogu autorki z 9-letnią Majką, 10-letnim Maćkiem oraz ich kolegami i koleżankami: 9-letnią Matyldą, 11-letnim Maćkiem, 10-letnią Karoliną, 9-letnim Tomkiem oraz dużo starszą od nich Martyną.

Pozycja jest o tyle wartościowa, że jej autorka nie pisze, jak rozmawiać z dziećmi o seksie, ale po prostu robi to na naszych oczach. Może stanowić dla każdego rodzica swego rodzaju instrukcję, jak w mądry sposób edukować swoje pociechy, a jednocześnie jest jak najbardziej przeznaczona dla dzieci w wieku 8-11 lat i może okazać się dla nich niezwykle wciągającą lekturę. Spodoba im się również dlatego, że została ładnie wydana – przejrzyste dialogi, duże ilustracje, format A4.

Aha, jeszcze jedna cenna informacja – rozmowy zostały przytoczone bez żadnej cenzury.

Kliknij, aby przeczytać ↓ ksiazka_1

ksiazka_2ksiazka_3Uświadomione dzieci ;) ksiazka_4

Tematy poruszane w książce

Przedstawiane zagadnienia to nie tylko biologia, rozmnażanie, płciowość, ciąża, poród, skąd się biorą dzieci, czym jest cesarskie cięcie, budowa narządów płciowych, funkcjonowanie dojrzewającego i dojrzałego organizmu, jak dziecko zmienia się w kobietę albo mężczyznę, dojrzewanie, kiedy kupić chłopcu pierwszy dezodorant albo wybrać się z dziewczynką po stanik, higiena osobista, ale też odpowiedzi na pytania dzieci przyniesione ze szkoły, z podwórka albo telewizji, czym jest antykoncepcja i dlaczego jedni są jej zwolennikami, a inni nie, co to jest in vitro, ulotki z gołymi kobietami, kim jest gej, co to jest gwałt, feminizm albo rozwód.

Zapewniam, że żadne z wyjaśnień nawet nie ociera się o nieprzyzwoitość czy wulgaryzm. Informacje są podane w sposób bardzo przystępny. Nie buduje się wokół nich nadmiernych emocji, nie naznacza w żaden sposób, nie wartościuje. Brzmią naturalnie jak rozmowa o pogodzie.

KONKURS

Mam do rozdania dwa egzemplarze opisywanej wyżej książki. Możesz wygrać jeden z nich dla siebie, swojego dziecka lub na prezent. A zadania konkursowe są następujące:

  • Pierwsze, bardzo proste: Udostępnij dokładnie ten link do wpisu – https://www.malinowa.tv/?p=11574 – na swojej tablicy na Facebook’u.
  • Drugie, muszę przyznać niełatwe, ale nagroda jest tego warta: W komentarzu pod artykułem spróbuj napisać, jak wyjaśniłabyś/wyjaśniłbyś 10-letniemu dziecku, czym jest erekcja?

Konkurs trwa od 15.09.2014 do 19.09.2014 do godziny 23:59. Nagrodzę dwie osoby. Wyniki zostaną podane w ciągu 3 dni od zakończenia konkursu na fanpage’u MalinowejTv.

PS Niedługo zaproszę Was na prowadzone przeze mnie warsztaty dla rodziców, dotyczące seksualności dziecka (jeden z modułów traktuje o tym, jak rozmawiać z dziećmi na temat seksu, płciowości, jak to wszystko ubrać w słowa i jakich konkretnie wyrażeń używać). Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnościami w MalinowejTv, zapisz się do newslettera (na górze po prawej stronie).

Wyniki

Tak też przypuszczałam, że będzie to niełatwe zadanie. Ale skoro widoczne jest skrępowanie w udzielaniu wyjaśnień nawet w formie komentarzy pod artykułem, to znaczy, że jest coś na rzeczy :). Pisanie czy wypowiadanie się na temat seksualności to nie lada umiejętność. Przede wszystkim gratuluję odwagi tym, którzy się tego zadania podjęli. Nagrodziłam dwie najbardziej wyczerpujące odpowiedzi. Książki otrzymują Katarzyna i Monika.

Gratuluję i proszę o kontakt marzena@malinowa.tv, aby podać dane do wysyłki – imię, nazwisko, adres i numer telefonu dla kuriera.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl