PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Zbyt mocno stąpający po ziemi, czyli zatwardzenie myśli

Są w naszym życiu okresy, które szczególnie kształtują charakterystyczne cechy osobowości. Dawanie i zatrzymywanie to dwie skrajne postawy, które wywodzą się z analnej fazy rozwoju człowieka. Podobnie upór czy brak elastyczności. A takich cech może być jeszcze więcej…
osobowość analna

Początki kontroli

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie ma trening czystości (między 1 a 3 rokiem życia) dla naszej dorosłości. Dziecku po raz pierwszy stawiane są wymagania – początek socjalizacji. Witaj w cywilizowanym świecie, gdzie kupka nie jest czymś mile widzianym. A przyjemne robienie jej kiedy się podoba i gdzie popadnie zostaje ukrócone. Trzeba opanować dwie skrajności: dawanie i zatrzymywanie. Trzeba zacząć się pilnować. W fazie zaawansowanej dochodzi umiejętność korzystania z papieru toaletowego.  A feeee.. ;)

Zaburzenia przebiegu fazy analnej

Fiksacja na fazie analnej może w dorosłości przejawiać się sztywnością charakteru. Jeżeli zobaczycie osobę z mocno zaciśniętymi ustami, to albo ukrywa coś w buzi, albo przejawia wpływy fiksacji analnej. Jeśli jest rygorystyczna, zahamowana w życiu seksualnym i brakuje jej wyobraźni, również można pokusić się o taką hipotezę.

Wszyscy kochamy Freuda (niewiele wiedząc o jego „grzechach” i nadużyciach). Jednak rzeczywiście wiele wniósł do psychologii. Zygmunt z fiksacją w fazie analnej wiązał takie cechy jak: skąpstwo vs rozrzutność, upór, skłonność do kolekcjonowania, sadyzm vs masochizm, podejście do władzy i dominacji, twórczość (produktywność), bierność i impulsywność, kontrola, uporządkowanie, czystość i skłonność do brudzenia.

Oczywiście każdy jakąś swoją lepszą lub gorszą cechę z repertuaru odnajdzie. W końcu wszyscy przeszliśmy trening czystości. Mam nadzieję.

Jeżeli natomiast któraś z pozostałości fazy analnej w osobowości przeszkadza Ci szczególnie, pamiętaj, że nic nie zostaje dane nam raz na zawsze. Jesteśmy płynni. Podatni na zmiany. Nawet mocno zaciśnięte usta da się czasem nieco rozchylić ;)

Marzena Lipka


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl