PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Co kieruje miłosnymi wyborami?

Sara, bohaterka ostatniego wpisu Zostać z mężem czy wejść w nowy związek? stoi przed trudnym wyborem – pozostać ze swoim stałym partnerem Glenem, z którym wiedzie stabilne, bezpieczne, ale ubogie w wydarzenia i pozbawione namiętności życie czy wejść w fascynujący związek z Alem? Dla niej samej próby podjęcia decyzji są jak mówi torturą. Co poradzić? Z kim będzie szczęśliwa?

Wybierzmy – Al (namiętność, serce) czy Glen (spokój, bezpieczeństwo, rozsądek)?

 • Jedni chcą zwycięstwa prawdziwej miłości, dlatego zachęciliby Sarę do pójścia za głosem serca. Namiętność wygrywa z wdzięcznością. Powiedzą: Lepiej, żeby dzieci wychowywały się w domu, w którym panuje prawdziwa, pełna ekspresji miłość, a nie zwykła wdzięczność i stabilność.
 • Drudzy pragną zwycięstwa stałych bezcennych wartości. Namiętność przemija, natomiast zaangażowanie, lojalność, oddanie i codzienna współpraca są trudne do wypracowania, dlatego jeśli już się pojawią trzeba je cenić i szanować. Powiedzą: Lepszym oparciem dla dzieci jest pozostać w stałym, bezpiecznym, trwałym związku z ich ojcem.

Trzy istotne wskazówki

  1. Al i Glen. Sara każdego z nich kocha. Każdego kocha inaczej. Jednym z pomocnych kroków jest odpowiedź na pytanie – w jaki sposób oni kochają ją? Dwie osoby mogą twierdzić, że kochają się wzajemnie mając na myśli zupełnie różne rzeczy. Dlatego ważne jest nie tylko to, którego ona kocha, ale też co oni czują do niej. To by nam wiele wyjaśniło. Nie posiadamy jednak takiej wiedzy. Być może ona sama również nie.
  1. To nie my mamy mózg, ale mózg ma nas
   Skoro Sara jest emocjonalnie rozdarta i racjonalnie nie wie, co dalej zrobić, kto w takim razie podejmie za nią decyzję? Mózg.
 1. A więc miłość nie rodzi się w sercu ani w trzeźwym umyśle?

W przemyśleniach można się pogubić, w namiętności tym bardziej (chociaż brak rozsądku jest postrzegany przez nas jako miara intensywności uczucia). „Płomień”, nad którym nie możemy zapanować, uznajemy za wyznacznik miłości. Natomiast fakt, że nie potrafimy go ogarnąć ma swoją przyczynę w strukturze mózgu, w systemie nerwowym, a to już nie jest tak romantyczne, nadzwyczajne ani ekscytujące.

Mózg – pan i władca

Mózg ludzki składa się z trzech części. Dwie z nich tworzą „stary mózg”. Są to odziedziczone po przodkach funkcje mózgu odpowiedzialne za intuicję i odczucia, usytuowane w prawej półkuli.

Najbardziej podobni jesteśmy do swych przodków w okresie niemowlęctwa, a także wówczas, gdy owładnie nami namiętność. Kiedy zakochujemy się, działamy instynktownie” (J. G. Goldberg, 1994).

Ci, którzy doradziliby Sarze pójście za głosem serca (Al) zachęcają ją do skorzystania z najstarszej, najbardziej prymitywnej części mózgu ”posiadającej zdolności równe zdolnościom mózgu małpy z pobliskiego zoo” (ibidem).

O czym świadczy Twój wybór?

 • Problemy miłości postrzegane są jako sprawy życia i śmierci, bo zarządza nimi część mózgu odpowiedzialna za instynkt przeżycia. Zwyczajnie, jeśli rozstałeś się z kobietą i chcesz rzucić się pod pociąg, to na pewno nie z wielkiej miłości… (prawa półkula)
 • Ci, którzy doradziliby Sarze kierować się rozsądkiem (Glen) zachęcają ją do skorzystania z trzeciej (ewolucyjnie młodszej) części mózgu odpowiedzialnej za procesy myślenia i rozumowe przezwyciężanie instynktów.

  Kora mózgowa odpowiada za rozumienie, tworzenie pojęć, komunikowanie się. „Czyni ona z istoty ludzkiej najsprytniejszego drapieżcę i najrozumniejszą ofiarę” (ibidem). Sprawia, że życie jest różnorodne, interesujące i nie ogranicza się do poszukiwania żywności i unikania bycia zjedzonym.

  Zwyczajnie, jeżeli zdradził Cię mężczyzna, z którym jesteś od lat, z którym masz dzieci, kredyty i wspólną lodówkę, a Ty biorąc to wszystko pod uwagę postanawiasz z nim zostać, to na pewno nie z wielkiej miłości… (lewa półkula)

Bez różnicy…

Sara musi wiedzieć, że i Al i Glen są ok. Z jednym i z drugim może żyć i być szczęśliwa. Jednego i drugiego może nazwać swoją „wielką miłością”. Nie ma powodów do rozpaczy. „Wielki mózg” jest wielki, sam wybierze, a potem nawet będzie próbował uwierzyć, że to jedyny słuszny wybór i… nie sprzeciwiajmy się mu. ;)

A poza tym nie ma ludzi niezastąpionych i w każdym momencie mogą pojawić się w life – love – story nowi bohaterowie ;)


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl