PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Im intensywniej o kimś myślisz, tym bardziej jest on zmyślony

Ależ to prawdziwe ;) Poznając kogoś wiesz, że dana osoba jest, jaka jest. Oczywiście zawsze Twój odbiór będzie subiektywny, ale kiedy zaczniesz o niej rozmyślać, to już przestaje być ta osoba, to jest Twoja na jej temat bajka.
zmyslony

A oto cztery przykłady, kiedy w relacji damsko-męskiej zmyślamy (albo raczej oszukujemy siebie):

1. Zakochanie lub silne przywiązanie 

Zmyślanie najczęściej występuje w momencie zakochania, zauroczenia (macie słaby kontakt, to jeszcze żaden związek, błahostka, a jednak wydaje Ci się, że to jest to!) lub silnego przywiązania (np. po latach związku, kiedy jest źle, a Ty przekonujesz siebie, że z nikim innym lepiej być nie może, w ogóle bez tej osoby nigdy nic już być nie może). Zazwyczaj oba te poglądy, odczucia są nieprawdziwe, złudne. Zmyślone.

2. Ignorowanie sygnałów na początku znajomości

W pierwszym odczuciu, w pierwszym wrażeniu na temat danej osoby jest coś prawdziwego. Oczywiście, możemy ocenić kogoś błędnie, źle zinterpretować jego zachowanie, możemy nie być świadomi całej sytuacji itp., ale jednak to pierwsze „coś” wróci prędzej czy później.

Na początku wyłączamy czerwoną lampkę, ignorując wszelkie sygnały. Poznajemy się, angażujemy i żeby było pięknie i spójnie działamy na korzyść nowo poznanej osoby. Usprawiedliwiamy jej zachowanie, tłumaczymy, argumentujemy wewnętrznie, interpretujemy niedociągnięcia albo nawet ignorujemy je licząc, że rozmyją się, rozpłyną lub w magiczny sposób (najlepiej pod wpływem miłości) ukochana osoba zmieni się. Wszystko zmyślone. A potem rozstajemy się właśnie ze względu na ten zignorowany drobiażdżek.

3. Myślenie na temat nadzwyczajności ukochanej osoby

Wszyscy ludzie są zwyczajni. Ale kto by tam interesował się kimś przeciętnym, normalnym. I zaczynamy zmyślać… ;)
Żeby uczynić osobę atrakcyjną, zmyślamy jak bardzo jest interesująca, doszukujemy się w jej zajęciu czegoś niezwykłego, a jeśli nic fascynującego nie robi, to przecież cudownie, że jest taka spokojna, zrównoważona, cierpliwa. „Kolorujemy szare obrazki”. Uczepiamy się jednej cechy w wyglądzie, która za chwilę urośnie do takich rozmiarów, że przesłoni nam pozostałe, gorsze. Duże oczy albo ładny uśmiech zmyślą nam całą resztę.

4. Gdy coś stoi na drodze miłości

Przeciwności… ochhh jak przeciwności podkręcają związki (zwłaszcza na początku) i jak wciągają w tarapaty. Im bardziej coś jest niedostępne, trudne do zdobycia, tym bardziej tego chcemy. Prawda znana nie od dziś. I ciągle się na to łapiemy. Chłopak poznaje dziewczynę, która od razu wpada mu w oko, a przy okazji jest dla niego wyjątkowo miła. No cóż, okazuje się, że od dwóch lat spotyka się z facetem (o, właśnie do niej dzwoni). „Hmmm… taka cudowna, szkoda, że zajęta… Chyba nie są ze sobą szczęśliwi, skoro ze mną flirtuje…” I zaczyna się zmyślanie. Małe podteksty i zbyt przyjazne gesty zostają zinterpretowane jako „to moja miłość życia”. A wiadomo, że jak człowiek czegoś bardzo chce, to robi wszystko, żeby to dostać i dostaje. Ale niby dlaczego zmyślona miłość ma być gorsza od niezmyślonej. I czy ta druga w ogóle istnieje? ;) 

Dwa najważniejsze koszty, jakie ponosisz za dużo o kimś myśląc

1. Budujesz fałszywy obraz tej osoby 

Jedno wyobrażenie nakładasz na drugie, tworząc obraz osoby, który nie jest konfrontowany z rzeczywistością, bo nie ma takiej możliwości (powstaje w Twojej głowie). Tym bardziej bolesne będzie odsunięte w czasie rozczarowanie.

2. Angażujesz siebie bardziej niż tę osobę

Kiedy za dużo o kimś myślisz, nieświadomie wiele mu dajesz (energię, czas poświęcony na wyobrażenia, rodzaj zaangażowania). Pamiętajmy, że przywiązujemy się niekoniecznie do tych osób, które nam coś ofiarowują, ale do tych, których my „obdarowaliśmy”, którym poświęciliśmy swój czas i uwagę.

Wniosek, jaki mi się nasuwa: Wprawdzie mówi się – dwa razy pomyśl zanim coś zrobisz, ale też – trzy razy zrób coś, zanim zaczniesz zmyślać ;)

Marzena Lipka

 

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl