PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Życie to nieustanne przekraczanie granic

Wkraczanie w nowe obszary prawie zawsze „boli”, nie jest przyjemne, budzi niechęć i bunt, nawet jeśli świadomie chcemy się danego wyzwania podjąć. Boli nauka, wtłaczanie nowej wiedzy, boli przeprowadzka i przystosowywanie się do nowych warunków, boli każda zmiana życiowa, każda nowa sytuacja.

chce sie zyc

Dziecko, które przychodzi na świat w odpowiedzi na każdy nowy bodziec płacze. I zanim u takiego noworodka w pełni wykształci się układ nerwowy, zanim przyzwyczai się ono do bodźców, jest na ich punkcie przewrażliwione, odczuwa dyskomfort. Trudno się dziwić, w końcu jest to dla niego świat nowych, przykrych doznań fizycznych i przerażających ograniczeń.

We wszystkich fazach oddzielania od tego, co było (separowanie od osób i warunków), przez które przechodzimy od niemowlęctwa po okres dojrzewania, odpychani jesteśmy od przeszłości, która już nas nie zadowala, w kierunku niepewnej, ale podniecającej przyszłości.

W każdej fazie rozwoju pojawia się niezadowolenie, które popycha nas ku następnemu etapowi. Niby do działania motywuje nas pozytywna energia, ale ileż razy w życiu mamy do czynienia z konstruktywnym zagospodarowaniem siły złości i niedosytu. Moment załamania momentem zmiany. Niestety niektórzy nie potrafią tego rodzaju frustracji wykorzystać do pójścia dalej. Tkwią w danym okresie życia, nie umiejąc przeskoczyć do następnego etapu.

W zaskakujących mnie, trudnych chwilach mam przed oczami trzy przekazy:

  • Od niedawna sceny z filmu „Chce się żyć” (trzeba zobaczyć)
  • Życie ma dla nas więcej niż od niego oczekujemy (dlatego nie warto upierać się przy swoim)
  • Możemy już tylko uciekać do przodu (choć ucieczka do tej pory zwykle kojarzyła się z zawracaniem)
 
Przekazy przekazami, ale zrozumieć je i poddać się zmianom, to wielka sztuka. Z ciężkim sercem, ale muszę przyznać, że czasem dobrze, kiedy życie wymusza, narzucając swój scenariusz. Nie stać byłoby mnie na niektóre decyzje. Trudne, choć przecież ostatecznie dobre.


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl