PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Kocham Cię śmiertelnie poważnie

Chyba nikt nie chce być aż tak kochany. To najgorszy rodzaj „miłości”, jaki znam. Przykro mi, kiedy widzę, że ktoś na nią choruje.

Tak jak niezależnie od Twojej woli łapie Cię przeziębienie, tak też poza jej wpływem dopada niektórych „chora miłość”. Dlatego nie oceniam tych osób, nie wytykam im naiwności, nie nazywam psycholami, raczej im współczuję. Według mnie taka osoba nie powinna pozostać bez specjalistycznej opieki. Oznacza to „leczenie”. Pewnie nieco dłuższe i głębsze niż przy przeziębieniu.

malinowa

Jeśli mnie opuścisz, odbiorę sobie życie

W porządku, wiemy, że nie jest to zdrowa reakcja. Ale jak w takim razie powinna zachować się osoba, dla której ktoś ma zamiar umrzeć z miłości i względem której stosuje szantaż emocjonalny? Zdarza się to nie tylko nastolatkom. Podobno jest to argument, który „zapobiegł” niejednemu rozwodowi…

Jak zareagować?

Trzy wskazówki dr Miroslava Plzáka

  • Jeżeli mój partner powie mi, że odbierze sobie życie, gdybym go kiedykolwiek opuścił, to po prostu uciekam. 
  • Jeżeli mój partner powie mi, że chce odebrać sobie życie teraz lub w najbliższym czasie, to załatwiam mu wizytę u psychiatry
  • Nigdy nie dam sobie wmówić, że doprowadzam kogokolwiek do samobójstwa, jeżeli bowiem jestem takim potworem, to nie zasługuję na to, aby ze mną ktoś przestawał.

Zostać dla „wyższego dobra”?

Mogę jeszcze zrozumieć rozpaczliwą walkę matki o istnienie rodziny i mogę zrozumieć inne zachowania „niewolnika” w dążeniu do utrzymania jakiegoś „wyższego dobra”. Ale w każdej innej sytuacji jest to dla mnie dużo mniej uzasadnione. Wtedy pod lupę wchodzi już chyba wyłącznie poczucie własnej wartości i godności. Czy raczej ich brak.

 

W porządku, współczujemy, dręczy nas poczucie winy, ale czy to oznacza, że musimy zdać się na fatalizm życiowy i pozostać w związku z litości albo z powodu zastraszania? Błagam, ktoś w tej relacji musi być zdrowy….

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl