PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Kłótnia to przegrana obu stron. Daj wygrać.

Jeśli kłócisz się ze swoim mężczyzną, przegrywacie oboje. Dotyczy to również innych nieporozumień – z koleżanką, siostrą, sąsiadem, szefem itd. Ale mnie jak zwykle najbardziej interesuje tych dwoje – ona i on.

Sposób myślenia 

Chcesz, żeby w Waszym związku było dobrze, jednak poprzez ciągłe starcia nie wnosisz nic pozytywnego. Jeśli rozmowy nasiąknięte są negatywnymi emocjami, to są przegrane. I Ty przegrywasz i on przegrywa. Można przegrać raz na jakiś czas, ale nikt nie lubi trwać w atmosferze stałej porażki. Dlatego wolimy rozstać się, niż żyć z tym przygnębiającym poczuciem.

Właściwie mam dzisiaj do przekazania tylko jedną myśl, jedno zdanie – pozwól wygrać. Pisząc te słowa nie zachęcam Cię do ustępowania, ani przyznawania racji, ani żeby czyjekolwiek zdanie było na wierzchu. Oczywiście, że trzeba dyskutować i problemy rozwiązywać. To zupełnie inna sprawa.

Chodzi o takie przekierowanie zdarzeń, aby do starcia nie dopuścić, a jeśli już do niego doszło to, aby zakończyło się uśmiechem albo nawet śmiechem. A może po prostu zadowoleniem. Wiem, ciężko sobie wyobrazić, że kłótnia może nie tylko dać wewnętrzny spokój, ale wręcz utwierdzić Cię w przekonaniu, że osoba, z którą ją staczasz, jest tą jedyną. :)

Jak to zrobić?

Nie wygrywa ten, kto postawił na swoim i komu przyznajemy rację. Wygrywa ten, kto w największym stopniu przyczynił się, żeby kłótni uniknąć albo szybko z niej wyskoczyć. Wygrywa ten, kto u swojego partnera wywoła poczucie zadowolenia. Podobnie jak po wspólnej kolacji ludzie są sobie wdzięczni – „dziękuję Ci za ten wieczór…”

Jeśli kochasz, jeśli naprawdę zależy Ci, zachowujesz się tak, aby druga osoba była przy Tobie wygranym człowiekiem. Nie takim, który żyje z wyrzutem sumienia, bo Twój szantaż emocjonalny okazał się skuteczny. Nie takim, który czuje się podle, bo złość znów wzięła nad nim górę i wybuchnął, krzyknął, szarpnął Cię.

Chcesz żyć z wygranym człowiekiem? To daj mu wygrać.


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl