PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Bądź osobą, której nie można się oprzeć – konkurs

Pięć rzeczy, które sprawiają, że mężczyzna nie może oprzeć się kobiecie. A ona jemu. Tak naprawdę wszystko sprowadza się do potrzeb. I nie byłoby w tym nic odkrywczego, gdyby nie to, że potrzeby mężczyzny różnią się od potrzeb kobiety. I chociaż stereotypowo dzielimy je w określony sposób, to jednak w każdym związku należy zidentyfikować i określić je indywidualnie, po swojemu.

I żyli długo i szczęśliwie_malinowaTv

A potrzeby określamy, odpowiadając na pytanie – Co mógłby zrobić dla mnie partner, aby mnie uszczęśliwić? Proste, prawda? Najlepiej odpowiedzieć sobie równie prosto – prosto z mostu. A w następnej kolejności przeprowadzić taką rozmowę (zabawę) wspólnie z ukochaną osobą i jeszcze raz odkryć, co komu do szczęścia potrzeba.

W każdym razie ogólny podział opisywany przez Willarda F. Harleya w książce „I żyli długo i szczęśliwie” (Sopot, 2014; Funky Books Grupa Wydawnicza GWP), wygląda następująco – potrzeba:

  • podziwu
  • okazywania uczuć i czułości
  • intymnej rozmowy
  • azylu w domu
  • oddania rodzinie
  • wsparcia finansowego
  • szczerości i otwartości
  • atrakcyjności fizycznej
  • wspólnego wypoczynku
  • seksualnego spełnienia

Zwykle oboje partnerzy czy małżonkowie ustalają te potrzeby pod względem hierarchii ważności w odwrotnej kolejności. Pięć potrzeb uznanych przez mężczyzn za najważniejsze znajdowało się u dołu listy kobiet i odwrotnie.

Bardzo prosty, ale konkretny i oparty na doświadczeniach wielu par przekaz prezentuje Willard F. Harley w swojej książce. Cytuję za autorem:

„Mężczyzna, któremu nie można się oprzeć

Mąż stanie się dla żony partnerem, któremu nie można się oprzeć, jeśli nauczy się zaspokajać jej pięć najistotniejszych potrzeb emocjonalnych.

1. Okazywanie uczuć. Mąż wyraża swoje uczucia wobec żony za pomocą słów, kartek, kwiatów, podarunków i powszechnie przyjętych form uprzejmości. Przytula ją i całuje kilka razy dziennie, tworząc środowisko czułości, w którym jasno i nieustannie wyraża, jak bardzo mu na niej zależy.

2. Rozmowa. Mąż codziennie przeznacza pewien czas na rozmowę z żoną. Rozmowa może dotyczyć wydarzeń z ich życia, dzieci, uczuć lub planów. Niezależnie od tematu jest dla żony przyjemna, gdyż jest pozbawiona żądań, osądów i złości, a pouczająca i konstruktywna. Żona mówi tyle, ile chce, a mąż reaguje zainteresowaniem. Nigdy nie jest zbyt zajęty, aby „tylko pogadać”.

3. Szczerość i otwartość. Mąż mówi żonie wszystko o sobie, nie ukrywając niczego, co później mogłoby ją zaskoczyć. Opowiada o swoich pozytywnych i negatywnych emocjach, wydarzeniach z przeszłości, swoim codziennym grafiku i planach na przyszłość. Nigdy nie pozostawia jej w błędnym przekonaniu i zawsze uczciwie przyznaje się do swoich myśli, uczuć, intencji i zachowania.

4. Wsparcie finansowe. Mąż zabezpiecza rodzinie „wikt i opierunek”. Jeśli jego dochody nie wystarczają na podstawowe potrzeby, podnosi swoje kwalifikacje, aby móc więcej zarabiać. Nie pracuje do późnych godzin nocnych, zostawiając żonę z dziećmi samą, ale jest w stanie zadbać o nich, pracując 40-50 godzin tygodniowo. Wprawdzie wspiera żonę, gdy ta chce rozwijać swoją karierę zawodową, ale nie przeznacza jej zarobków na pokrycie podstawowych wydatków rodzinnych.

5. Zaangażowanie w rodzinę. Mąż poświęca odpowiednio dużo czasu i energii, angażując się w rozwój intelektualny i moralny dzieci. Czyta im, chodzi z nami na zajęcia sportowe i zabiera je na wspólne wyjścia. Czyta książki o wychowaniu dzieci i razem z żoną uczestniczy w wykładach na ten temat, aby mogli dobrze wypełnić rolę rodziców. Oboje omawiają metody i cele wychowania, aż osiągną konsensus. On nie stosuje żadnych środków dyscyplinujących bez jej aprobaty i wie, że jego zaangażowanie w opiekę nad dziećmi jest dla żony niezmiernie istotne.

Kiedy kobieta znajdzie mężczyznę, który uosabia wszystkie opisane wartości, nie będzie mogła się mu oprzeć.

Kobieta, której nie można się oprzeć

Żona stanie się dla męża partnerką, której nie da się oprzeć, jeśli nauczy się zaspokajać jego pięć najistotniejszych potrzeb emocjonalnych.

1. Spełnienie seksualne. Żona zaspokaja tę potrzebę, stając się doskonałą partnerką seksualną. Analizuje swoje reakcje, aby rozpoznać i zrozumieć, co ją najlepiej zaspokaja, a następnie dzieli się tą wiedzą z mężem i razem rozwijają taką relację seksualną, z której oboje są zadowoleni i która nieustannie przynosi im radość.

2. Towarzystwo w rekreacji. Żona interesuje się formami rekreacji, które sprawiają mężowi przyjemność, i stara się osiągnąć w nich pewien stopień kompetencji. Gdy odkrywa, że jej nie odpowiadają, zachęca męża do rozważenia innych zajęć, w których mogą uczestniczyć razem. Staje się ulubionym towarzyszem męża w wolnym czasie, a on kojarzy jej towarzystwo z najprzyjemniejszym czasem relaksu.

3. Atrakcyjność fizyczna. Żona utrzymuje dobrą formę, odpowiednio się odżywiając i ćwicząc. Fryzurę, makijaż i strój dostosowuje do upodobań i norm męża. Jest dla niego atrakcyjna w alkowie i napawa go dumą w miejscach publicznych.

4. Azyl domowy. Żona tworzy ognisko rodzinne, które jest dla męża ucieczką od stresów życia codziennego. Prowadzi dom tak, że zachęca męża do spędzania w nim przyjemnego czasu z rodziną.

5. Podziw. Żona rozumie i docenia męża bardziej niż ktokolwiek inny. Przypomina mu o jego osiągnieciach i pomaga zachować poczucie wartości. Unika krytyki jego działań. Jest z niego dumna: nie z obowiązku, ale z ogromnego szacunku dla mężczyzny, którego dane jej było poznać lepiej niż kogokolwiek innego.

Kiedy mężczyzna znajdzie kobietą, która uosabia wszystkie opisane wartości, nie będzie mógł się jej oprzeć”. I żyli długo i szczęśliwie_Mali

Autentyczna relacja, a nie sztuka manipulacji

Przyznam, że na pierwszy rzut oka myślałam, że to będzie poradnik, jakich wiele. Tymczasem okazało się coś zupełnie innego. Jestem bardzo mile zaskoczona. Zresztą autor ma za sobą wieloletnie doświadczenie jako terapeuta rodzinny i ekspert od małżeństwa. Pod prostymi przekazami przemyca poglądy, które wydają się być tak oczywiste, że chyba przestaliśmy zwracać na nie uwagę.

Poza tym aby dobrze zrozumieć intencje autora, trzeba odpowiednio się zdystansować, nałożyć na to wzory kulturowe danego miejsca na świecie, zmiany społeczne, wychowanie i własne priorytety. Reszta jest zupełnie zrozumiała. Choć jak zwykle najtrudniej jest nam realizować najbardziej podstawowe i oczywiste rzeczy.

Wszystko to ma sens, jeśli jest prawdziwe. Nie polecam stosowania się do wymienionych punktów jak do magicznego zaklęcia. Jeśli traktujesz je jak sztuczną formę manipulacji, nie zadziała. Ty naprawdę musisz być z mężczyzną, którego podziwiasz (a nie udawać, że go podziwiasz), z którym chcesz spędzać czas i podejmować te wszystkie formy aktywności i rekreacji (a nie zmuszać się do nich). A on z kobietą, z którą ma ochotę rozmawiać i dzielić się codziennością (a nie wymuszać na sobie chęć rozmowy, bo „kobiety tak lubią”).

Wskazówki Willarda F. Harleya są właściwie tylko przypomnieniem. Niczego nowego nie wymyślisz, niczego nie zagrasz. A jak zagrasz to niepotrzebnie, bo to nie zadziała. Gra jest dobra na chwilę. A słowo „związek” jest dokładnie przeciwieństwem „chwili”. Albo chcesz czegoś chwilowego, albo chcesz tworzyć związek.

Niech każdy zrozumie wymienione punkty po swojemu. A najlepiej będzie nanieść na nie jeszcze własne. Przecież doskonale wyczuwamy, co się w naszym związku sprawdza, a co nie. I tego też dotyczy pytanie konkursowe.

Konkurs

Do wygrania jest oczywiście książka „I żyli długo i szczęśliwie”. A zadania konkursowe są następujące:

1. Udostępnij ten wpis – https://www.malinowa.tv/2014/08/badz-osoba-ktorej-nie-mozna-sie-oprzec.html – na swojej tablicy na Facebook’u.
2. Napisz w komentarzu pod artykułem, co Twoim zdaniem mężczyźni cenią w kobietach, a kobiety w mężczyznach, kiedy są już w trwałych związkach? Jakie cechy, zachowania powodują, że nie można się im oprzeć?

Konkurs trwa od 19.08.2014 do 24.08.2014 do godziny 23:59. Wygrywa jedna osoba. Wyniki zostaną podane w ciągu 3 dni od zakończenia konkursu na fanpage’u Malinowej.

Wyniki

Bardzo ciekawe i cenne są Wasze odpowiedzi (trzeba by je zebrać w jeden artykuł), ale ponieważ książka jest tym razem tylko jedna, otrzymuje ją Karolina Baszak. W kolejce już czekają trzy rewelacyjne pozycje różnych wydawnictw. Każdy będzie miał szansę wkrótce je wygrać.

Karolinie gratuluję i proszę o kontakt marzena@malinowa.tv, aby podać dane do wysyłki.


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl