PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Zwierzęta wyczuwają dobrych ludzi

Opowiem dziś historię dobrego człowieka. I dobrych ludzi. Wiadomo, że w życiu nie chodzi o to, aby silić się na górnolotne „nie wiadomo co”. Chodzi o to, aby w swoich działaniach być praktycznym i skutecznym. Moja Babcia była (jest) skuteczna. I oni też są. To dwa niby różne, a jednak bardzo podobne sposoby pomagania. Przeczytaj.
Malinowa

Pierwsze w życiu foto na ściance.
I to w jakże szczytnym celu…

 

Zostałam niedawno zaproszona na koncert charytatywny z cyklu „hauasujemy”, organizowany przez Fundację Sarigato z okazji trzecich urodzin akcji Karmimy Psiaki. Akcja ta ma na celu poprawę sytuacji bezdomnych psów w schroniskach oraz zorganizowanie potrzebującym czworonogom adopcji. Przygotowana została kampania społeczna Nie kupuj – Adoptuj, odbywają się kiermasze książek i koncerty, zbierana jest karma. 

Zanim pokażę krótką fotorelację z tego wydarzenia, muszę podzielić się wrażeniami. Zachwycili mnie przede wszystkim organizatorzy – rewelacyjni, szczerze zaangażowani ludzie, zgrana, młoda, kreatywna ekipa pod dowództwem Agnieszki Sadowskiej, mająca jasne cele i realizująca konkretne działania.

Malinowa_1

Wieczór w Hybrydach.
Było świętowanie, był i tort z okazji trzecich urodzin akcji Karmimy Psiaki :)

Malinowa_3
Na scenie Misia Ff. Urocza i mega zdolna.
Malinowa_4 Malinowa_5 A tu Misia śpiewa i tańczy wśród swoich fanów:)
Malinowa_6
Malinowa_7

Koncert koncertem, wiadomo, że trzeba tworzyć akcje społeczne i podobne wydarzenia, aby dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych pomocą zwierzakom. Oczywiście popieram tego typu działania na dużą skalę, ale też przypomniałam sobie sytuacje z własnego życia, z własnego małego podwórka. Autentycznie wróciły do mnie wspomnienia sięgające dzieciństwa. Jakie to akcje robiła moja Babcia. Dzieciak takie postawy chłonie i zapamiętuje chyba na zawsze.

Podobno zwierzęta wyczuwają dobrych ludzi

Może to już taki typ człowieka, a może chodzi o środowisko. W końcu przecież moja Babcia wychowała się na wsi, blisko natury. Pamiętam z dzieciństwa, że przygarniała każdego wałęsającego się kundla. Wśród nich były dobre spokojne psiny, ale były też te po przeżyciach – nieufne i agresywne. Mam na myśli konkretnie jednego, który ugryzł moją czteroletnią wówczas siostrę. Był moment paniki. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.

Pamiętam też Miśka. Staruszek, ale bardzo ładny. Miodowy. Nie znam, rasy. Czy wiejskie psy mają w ogóle jakąś rasę? Podchodził, merdał ogonem i długo długo patrzył prosto w oczy. Był ślepy.

Nie przeszkadzało mu to rozpoznawać każdego, cieszyć się na spotkanie, łasić się, żądać głaskania. 

Miło powspominać. Jestem pewna, że Babcia była zawsze najlepszym z możliwych „schronisk” albo więcej – „schronień” dla tych kilku, może nawet kilkunastu psów, które spotkała w czasie swojego wiejskiego życia. Piszę w czasie przeszłym, ponieważ upłynęło już kilka lat, odkąd opuściła wieś. Jednak tak naprawdę niewiele się zmieniło. Dziś jest najlepszym psychologiem psów-mieszczuchów :). Choć może rzeczywiście rzadziej spotyka takie „sieroty” jak kiedyś.

Dzielę się z Wami tą historią nie bez powodu. Przejrzałam strony w sieci, poczytałam, zajrzałam do schronisk. Odnoszę wrażenie, że to jest tak samo jak z ludźmi – można mieć szczęście, można urodzić się w „dobrej rodzinie” albo trzeba radzić sobie inaczej. I już.


Jeśli ktoś z Was chce sprawić sobie, swojemu ukochanemu, swoim dzieciom, rodzicom albo dziadkom psiaka, to jest wiele, naprawdę wiele czworonogów, które nie spotkały mojej Babci, ale nadal czekają na kogoś dobrego.

Kampania społeczna NIE KUPUJ – ADOPTUJ.
Trwa.

Tutaj znajdziesz adresy schronisk.
tutaj zobacz, jakie psiaki są pod opieką Fundacji. 

Oczywiście można zleźć też samodzielnie schronisko w swoim mieście czy miejscowości.


PS Udostępnij ten artykuł, jeśli wiesz, że ktoś z Twoich znajomych szuka psiaka i da mu schronienie.
Nie tylko schronisko.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl