PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Trening umiejętności wychowawczych

Trening umiejętności wychowawczych. Zależność emocjonalna, stawianie granic, jak radzić sobie z emocjami, jak oswoić lęk, w jaki sposób zachęcić dziecko do samodzielności i eksploracji świata, a także kształtowanie charakteru i dobrych nawyków, czyli jak stajemy się świadomymi rodzicami i budujemy fundament pod wszechstronny rozwój dziecka.

Trening umiejętności wychowawczych

W książce „Trening umiejętności wychowawczych” Małgorzata Całusińska i Wojciech Malinowski poruszyli wiele ważnych tematów. Postanowiłam nawiązać do jednego z tych, które mają szczególny wpływ na dorosłość. Sporo miejsca poświęcono rozróżnieniu strachu od lęku. Tym bardziej że okres dzieciństwa to czas, gdy strach i lęk są blisko siebie, a dziecko może nie radzić sobie z ich odróżnieniem, ponieważ nie wykształciło jeszcze dojrzałych mechanizmów psychicznych. Trudno jest mu odróżnić zagrożenia realne od fikcyjnych. Ma to swoje konsekwencje. Jednak z pomocą może przyjść rodzic. Jeśli sam nie ma w tym obszarze deficytów…

Trening umiejętności wychowawczych

Każde dziecko w miarę dorastania pragnie nauczyć się odpowiedzialności. Prawie każdy rodzic ma dobre intencje wobec swoich dzieci, ale w wielu wypadkach rodzice uczą dziecko zależności emocjonalnej, ponieważ sami są zależni. Nie możemy podarować dzieciom miłości do siebie, odpowiedzialności, samodzielności, samoświadomości, odwagi, uczciwości, wolności, wewnętrznego spokoju i pewności siebie oraz bezwarunkowego szczęścia. Dzieci mogą je tylko przyswoić dzięki obserwacji, najpierw jako wzór swoich rodziców (nas) żyjących w ten sposób, a potem przez własny rozwój. Większość dorosłych pragnie widzieć swoje dzieci szczęśliwe i osiągające spełnienie, lecz aby to uzyskać, muszą sami prezentować to swoim życiem. Jeżeli nas samych przepełnia lęk i nieakceptujące odrzucenie, wtedy nasze dzieci przyjmą te same sposoby zachowania dla siebie. Dopóki nie pozbędziemy się własnej zależności, nie możemy być skutecznym wzorem dla naszych dzieci.

(M. Całusińska, W. Malinowski, 2013, s. 148-149)

Trening umiejętności wychowawczych
Jak widzicie, błędne koło trwa. Znaczeniem okresu dzieciństwa i wpływem rodziców na kształtowanie osobowości zajmę się przy innej okazji głębiej, ponieważ naprawdę tam, czyli właśnie w dzieciństwie wszystko się zaczyna. Dziś natomiast przedstawiam Wam jeszcze spis treści „Treningu umiejętności wychowawczych” i zapraszam do udziału w konkursie, w którym można zdobyć tę książkę.

Trening umiejętności wychowawczych – spis treści dla zainteresowanych

1. Miejsce w rodzinie
2. Moje zasoby jako rodzica
3. Zasoby dziecka
4. Granice
5. Wierzchołek góry lodowej, czyli mowa ciała
6. Emocje
7. Czy umiem być zrelaksowanym rodzicem, czyli nauka relaksacji
8. Przez co tracę grunt pod nogami, czyli jak oswoić lęk
9. Gdzie prowadzę swoje dziecko, czyli zagrożenia współczesnego świata
10. Rola zabawy w życiu dziecka i rodziny
11. Rusztowanie, czyli budujemy fundament pod wszechstronny rozwój dziecka
12. Komunikacja w rodzinie
13. Wychowujemy niezależnego człowieka, czyli blokowanie lub wzrost
14. Poczucie sprawstwa – czym jest i do czego prowadzi

Książka zarówno dla rodziców, opiekunów (pogłębianie świadomości dotyczącej procesu wychowania), jak i specjalistów (w każdym rozdziale przykładowe scenariusze zajęć warsztatowych z rodzicami).

Konkurs

Mam dla Was dwa egzemplarze „Treningu umiejętności wychowawczych” do wygrania.

10 błędów popełnianych przez dobrych rodzicówUwaga, nastąpiła zmiana (19.01.2016.). Otrzymałam przed chwilą informację z wydawnictwa, że nakład „Treningu umiejętności wychowawczych” skończył się. Dlatego nagrodą w konkursie będzie książka „10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców” Kevina Steede. Wybrałam tę pozycję, ponieważ wydaje mi się być spójna z „Treningiem umiejętności wychowawczych”.

Nacisk położony został na relację rodzic-dziecko. Przede wszystkim nie trzeba być perfekcyjnym w roli rodzina, żeby być dobrym rodzicem. Błędy są naturalną częścią procesu wychowania. „Na końcu każdego rozdziału znajduje się krótki test, dzięki któremu rodzic może zmierzyć się z własnym pojęciem na temat dziecięcych emocji czy też istotnej roli konsekwencji w działaniu” (GWP).

 

 

Zadania konkursowe są następujące:

1. Udostępnij ten wpishttps://www.malinowa.tv/2016/01/trening-umiejetnosci-wychowawczych.html – na swojej tablicy na Facebooku jako publiczny (tak, aby był widoczny również dla mnie).

2. Napisz w komentarzu pod wpisem (poniżej na tej stronie lub pod postem na fanpage’u MalinowejTv), co takiego ludzie wynoszą najczęściej lub co konkretnie Ty wyniosłaś/wyniosłeś z dzieciństwa, a co jednocześnie chciałabyś/chciałbyś zmienić, aby nie przekazać tego samego swoim dzieciom? Jeśli masz ochotę, dla równowagi możesz napisać też o pozytywnych, ułatwiających życie cechach, które przekazali Ci rodzice, opiekunowie.

Pytanie wydaje się dosyć intymne, jeśli nie odniesiesz się do ogółu, a do własnych doświadczeń. Mam jednak nadzieję, że wielu z Was zdobędzie się na otwartość.

Konkurs trwa od 18.01.2016 do 25.01.2016 do godziny 23:59. Wygrywają dwie osoby.
Wyniki zostaną podane w ciągu 3 dni od zakończenia konkursu na fanpage’u MalinowejTv i na blogu pod tym artykułem. Powodzenia! :)

Wyniki

Dziękuję za komentarze! Tym razem książki otrzymują: Monika N. i Monika H. Gratuluję i proszę o kontakt marzena@malinowa.tv, aby podać dane do wysyłki – imię, nazwisko, adres i numer telefonu dla kuriera.

Nowe książki czekają. Kolejne konkursy przed nami.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl