PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

3 cechy idealnej kobiety współczesnej

Kobieta idealna. Być „kobietą idealną” dziś nie znaczy to samo co kiedyś. Dawne ideały kobiecości poszły w las. A i samo słowo „ideał” jest już tylko umowne. Oznacza raczej kierunek, jaki można obrać, aby zbliżyć się do poczucia szczęścia. Ostatecznie każdy sam tworzy „ideał”, do którego dąży.
kobieta idealna

Takie podejście to ja lubię!

We współczesnym dążeniu do „ideału” piękne jest to, że on nie istnieje. I wszyscy to akceptujemy. Przynajmniej taki jest cel, takie mamy przyzwolenie. Być „idealną” czy „idealnym” to trochę jakby być sobą. Zbliżyć się do autentyczności. Choć jak wiemy, „bycie sobą” też może się okazać nieco skomplikowane. Stan ten myli nam się czasem z dążeniem do realizacji stawianych nam przez innych, ale i przez siebie oczekiwań. Skąd one płyną, i na ile są nasze, to już inna sprawa. Żeby to rozpoznać potrzebna jest świadomość, a w szczególności samoświadomość. O tym chcę napisać. I nie tylko o tym.

Kobieta idealna, czyli na co stawiają współczesne kobiety?

Być piękną i mądrą? Może i tak, ale chyba jednak już trochę inaczej to nazywamy i inaczej rozumiemy, niż jeszcze kilka lat temu. Psycholog Jacek Masłowski zapytany pewnego razu przez Monikę Jaruzelską o trzy cechy idealnej kobiecości współczesnej, odpowiada:

  • świadoma
  • komunikatywna
  • atrakcyjna

Strasznie mi się te trzy elementy spodobały! Jeszcze raz zaznaczam, że oczywiście nie chodzi tu o ideały w potocznym znaczeniu. Nie chodzi o to, żeby do czegoś dążyć, komuś się przypodobać albo do kogoś porównywać. Chodzi o pewną wartość dla nas samych, o subiektywną ocenę, co jest dla każdej z nas najważniejsze w byciu kobietą. I nawet jeśli wymieniamy trzy cechy czy składniki wspólne dla współczesnego kierunku rozwoju kobiet, to niesamowite jest, że każda i każdy z nas może zinterpretować je, jak tylko nam się podoba. Jak nam będzie najbardziej służyło.

Za chwilę spróbuję opisać, jak ja sama rozumiem te trzy cele – być świadomą, komunikatywną i atrakcyjną. Co znaczą one dla mnie? Przypominam, że nikt mnie z ich interpretacji, a już na pewno z realizacji nie będzie rozliczał. Ewentualnie sama poczuję, czy wdrażając je, jest mi ze sobą lepiej. I takie podejście polecam.

To nasz własny ideał siebie, który każdy może osobiście stworzyć, poczuć i zrozumieć. Oparty na trzech filarach, które same z siebie niewiele mówią. To my nadajemy im znaczenie. Znaczenie spójne ze sobą, ze swoim życiem. Znaczenie dla konkretnej osoby.

Trzy cechy (kierunki rozwoju) idealnej kobiecości współczesnej

1. Świadomość

Być świadomą tego, co się wokół mnie i ze mną dzieje. Jaką mam osobowość, z czym sobie radzę, ale też jakich sfer życia dotyczą moje słabości, niepowodzenia? Dlaczego jestem dziś w takim właśnie związku albo dlaczego trudno jest mi stworzyć trwałą/szczęśliwą relację? Z czego wynika moja droga zawodowa? Z kim i dlaczego się dogaduję lub nie dogaduję, ale też dlaczego tak, a nie inaczej przed chwilą się zachowałam, dlaczego dziś jestem tu i piszę dla Was?

Mieć świadomość, to mieć wgląd w siebie, rozumieć siebie. Umieć odczytywać swoje emocje i wyjaśniać zachowania. Bez popadania w obłęd analizowania, ale jednak ze zrozumieniem.

Na to nie potrzeba dużo czasu. I nie zawsze trzeba rozpoczynać w tym celu psychoterapię. To się dzieje. To jest pewnego rodzaju decyzja i nastawienie, niekoniecznie jakieś wielkie przedsięwzięcie. Taki nowy, dobry nawyk: zwiększanie wiedzy, uważność, zrozumienie. Choć oczywiście poszerzanie świadomości może dotyczyć również innych dziedzin życia. I podobno ludzkość będzie zmierzała właśnie w tym kierunku – w kierunku zwiększania świadomości. Mamy tu sporo do zrobienia.


Polecam też: Pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć.

 

2. Komunikatywność

Co mi z tego, że wiem. Sama wiedza niewiele daje. Muszę coś z nią zrobić. Komuś to zgłosić. Rozmawiać (wypowiedziane słowo dzieje się). Ujawniać. Pokazywać. Gestami, słowami, emocjami. Życiem. Codziennością.

Nie do końca możemy wziąć odpowiedzialność za to, jak rozumiane są nasze słowa, ale zdecydowanie możemy w odpowiedzialny sposób je wypowiadać.

Przy okazji polecam: Powiedz to dobrym słowem

Brak komunikacji lub trudna komunikacja w związku to chyba najczęściej zgłaszany przez pary problem. Dobre intencje nie wystarczą. Wygrywają Ci, którzy umieją się dogadać. Czasem w kłótni, czasem szeptem, ale ostatecznie znają swoje wzajemne oczekiwania na tyle dobrze, że wprowadzają je w czyn. Są skuteczni.

Zobacz też: Nie licz na to, że mężczyzna się domyśli

 
3. Atrakcyjność

To wbrew pozorom chyba najtrudniejszy do określenia element ideału współczesnej kobiecości. Bo atrakcyjność jest w człowieku. Oczywiście dużo dziś o tej atrakcyjności zewnętrznej się mówi. Trzeba wyglądać – ubrania, moda, twarz, kremy, makijaż, figura, zdrowy styl życia, odżywianie itd. Wprawdzie dbanie o siebie to bardzo dobry kierunek. Dla niektórych powinien stanowić wręcz zalecenie terapeutyczne. Dla innych jednak skupienie na wyglądzie to tylko ucieczka przed zajrzeniem wewnątrz siebie.

Pamiętajmy, że atrakcyjność nie zaczyna i nie kończy się na wyglądzie. A już na pewno nie poczucie atrakcyjności. Widać to choćby na przykładzie anoreksji, zachowań autodestrukcyjnych, depresji i wielu innych klinicznych problemów. Obraz siebie może mieć niewiele wspólnego z tym, jak jesteśmy postrzegani na zewnątrz. A jednak to właśnie subiektywna ocena siebie wpływa na nasze życie.

Podobno piękno leży w oku patrzącego. Zwłaszcza kiedy patrzysz w lustro.

Psychika, relacje i akceptacja siebie

Cieszy mnie bardzo kierunek zmian. Naprawdę coraz częściej stawiamy na jakość życia. Coraz częściej interesuje nas, co się z nami dzieje w środku. Uczymy się rozumieć, wyjaśniać, wymieniać się nie tylko poglądami, ale i uczuciami. Tworzymy relacje oparte na wartościach, nie zawsze już wywodzących się ściśle z kultury, ale z własnych przemyśleń i osobistych decyzji.

Co przyniesie nam wszystkim taki kierunek rozwoju kobiecości, zobaczymy pewnie już za kilka, kilkanaście lat. We własnym życiu dosłownie za chwilę, na co dzień.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl