PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz

Asertywne zachowanie to pozytywna afirmacja samego siebie, która dowartościowuje także innych ludzi obecnych w naszym życiu. To chyba moja ulubiona definicja asertywności.
książka o asertywności

Są tylko trzy możliwe postawy w relacjach międzyludzkich. Pierwsza polega na braniu pod uwagę wyłącznie własnej perspektywy i ignorowaniu innych osób […], druga […] to przedkładanie racji innych nad własne […]. Trzecia to złoty środek […]. Stawiasz siebie na pierwszym miejscu, ale bierzesz pod uwagę racje innych osób.

Joseph Wolpe

asertywność

7 elementów asertywności

(na podstawie książki „Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych”)

1. Bycie bezpośrednim, zdecydowanym, pozytywnym i nieustępliwym

Wyrażanie myśli i uczuć otwarcie i spontanicznie osobom, których to dotyczy. Na tyle zdecydowanie i nieustępliwie, aby przekaz był zrozumiały, i aby inni przekonali się, że jest dla nas naprawdę ważny.

2. Sprzyjanie kształtowaniu równości w relacjach międzyludzkich

Chodzi o jednakowe traktowanie każdej ze stron, sprawianie, aby w danej relacji wszyscy zyskali, a nikt nie stracił.

3. Działanie w naszym najlepszym interesie

Oznacza zdolność podejmowania samodzielnych decyzji, dotyczących różnych sfer życia. Zawiera w sobie też przejmowanie inicjatywy, zaufanie do własnych opinii, ustalanie celów i pracy nad ich realizacją, proszenie o pomoc, uczestniczenie w życiu społecznym.

4. Obrona własnego stanowiska

I tu pojawia się umiejętność mówienia „nie”, wytyczania granic, troski o swój czas i energię, reagowania na krytykę, poniżanie lub złość, wyrażania, popierania lub obrony własnego zdania.

5. Swobodne i szczere wyrażanie uczuć

Sprowadza się ono do bycia autentycznym bez odczuwania przykrego lęku. Można nie zgadzać się z opiniami innych ludzi, można okazywać gniew, przywiązanie lub przyjaźń, można przyznać się do lęku lub strachu. Być sobą.

6. Korzystanie z własnych praw

Chodzi tu o wyrażanie opinii na temat wydarzeń publicznych, chodzi też o pracę mającą na celu dokonanie zmian oraz reagowanie na gwałcenie własnych lub czyichś praw (np. kompetencje konsumenta, obywatela, członka organizacji).

7. Działanie bez naruszania praw innych ludzi

Polega na osiąganiu celów bez nieuczciwej krytyki, bez poniżania, manipulacji czy kontrolowania innych.

asertywność

asertywność

Książka, która doczekała się już dziewiątego wydania oryginału, a w Polsce trzeciego! Prawie półtora miliona sprzedanych egzemplarzy, przekłady na ponad dwadzieścia języków.

 

Jest tak wiele sytuacji, które wymagają od nas asertywności, a w których jednak z różnych powodów rezygnujemy z siebie. Wolimy zignorować, darować, machnąć ręką, pójść dalej, nie upomnieć się, przemilczeć, nie robić kłopotu, nie narażać się. Wszystko kosztem siebie.

Zanim asertywność obróci się w słowa i czyny, jest postawą. Albo jej nie ma.

Konkurs

Mam dla Was dwa egzemplarze książki „Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych” do wygrania. A zadania konkursowe są następujące:

1. Udostępnij ten wpishttps://www.malinowa.tv/2016/02/asertywnosc-siegaj-po-to-czego-chcesz.html – na swojej tablicy na Facebooku jako publiczny (tak, aby był widoczny również dla mnie).

2. Napisz w komentarzu pod wpisem (poniżej na tej stronie lub pod postem na fanpage’u MalinowejTv), który z wymienionych wyżej siedmiu elementów asertywności wydaje Ci się być absolutnie podstawowym albo najbardziej motywuje Cię do asertywnych zachowań?

Konkurs trwa od 26.02.2016 do 04.03.2016 do godziny 23:59. Wygrywają dwie osoby.
Wyniki zostaną podane w ciągu 3 dni od zakończenia konkursu na fanpage’u MalinowejTv i na blogu pod tym artykułem.

Wyniki

Świetne komentarze! Dziękuję Wam za nie bardzo. Tym razem książki otrzymują: Agnieszka Jarząbek i Mariusz Maćkowiak. Gratuluję i proszę o kontakt marzena@malinowa.tv, aby podać dane do wysyłki – imię, nazwisko, adres i numer telefonu dla kuriera.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl