PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Siła introwersji

Dziś introwersji i ekstrawersji już się nie porównuje. Nikt nie musi się dostosowywać, nikt nie jest lepszy czy gorszy, wreszcie mamy przyzwolenie do życia w zgodzie ze swoją naturą. Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. O ekstrawertykach dużo dobrego już wiemy. A jak wiele uśpionego potencjału mają w sobie introwertycy?

Introwersja

Czy związek introwertyka z ekstrawertykiem będzie udany? Czy to możliwe, żeby nadmierna wrażliwość miała jakieś zalety? Czy ekstrawertyk może być nieśmiały, a introwertyk wręcz przeciwnie?

Kilka faktów na temat introwersji, które mogą Cię zaskoczyć

1. Nie wszyscy introwertycy są nieśmiali

Nie wszyscy introwertycy są nieśmiali i nie wszystkie nieśmiałe osoby są introwertykami. Barbara Streisand jest przykładem nieśmiałego ekstrawertyka. Nieśmiałość to obawa przed nawiązywaniem relacji z ludźmi, przed podkreśleniem swoich praw w sytuacjach społecznych. Na www.shyness.com czytamy: „Nieśmiałość można empirycznie określić jako dyskomfort i/lub zahamowanie w sytuacjach interpersonalnych uniemożliwiające realizację celów związanych z karierą lub relacjami z ludźmi. Stanowi ona rodzaj nadmiernego skupienia na sobie, na własnych myślach, uczuciach i fizycznych reakcjach. Może przejawiać się jedynie łagodnym skrępowaniem w towarzystwie lub przyjąć formę paraliżującej fobii społecznej”. W odróżnieniu od introwersji nieśmiałość nie jest preferencją, sposobem przetwarzania bodźców czy potrzebą oszczędzania energii (gdyż tu nie ma czego „leczyć”). W badaniach naukowych introwersję często mylono z nieśmiałością, co komplikowało zrozumienie tej pierwszej.

(…) Osoba nieśmiała traktuje sytuacje społeczne jak zagrożenie. Introwertyk może czuć się niezręcznie na przyjęciu – wolałby robić w tym czasie coś innego – ale jego poczucie własnej wartości nie ucierpi w tej sytuacji tak jak poczucie wartości osoby nieśmiałej. Zewnętrznemu obserwatorowi zachowanie osoby nieśmiałej może wydawać się takie samo, jednak jest ono motywowane odmiennymi czynnikami.

2. Zbyt wysoka wrażliwość ma też swoje dobre strony

Jeśli się nie wycofujesz, żeby „naładować baterie”, możesz czuć wyczerpanie lub doświadczać zmęczenia współodczuwaniem. Wysoka wrażliwość może być ciężarem, ale także darem. Jesteś mniej odseparowany od świata, co pomaga ci być osobą sumienną i zaangażowaną, a także odczuwać silny wpływ energii innych ludzi i sytuacji wokół ciebie.

3. Introwertyk z ekstrawertykiem stworzą udany związek

Zacznijmy jednak od przeszkód. Kiedy je zrozumiemy, zostaje już tylko dobre wspólne życie.

Introwertycy i ekstrawertycy w różny sposób radzą sobie z konfliktami. Ekstrawertycy zazwyczaj chce się zaangażować, konfrontować i analizować sytuację w czasie rzeczywistym, natomiast introwertyk częściej się wycofuje i unika konfliktów. Taka rozbieżność może prowadzić do problemów w związku. Jedna strona chce zostać usłyszana, a im mniej tego doświadcza, tym bardziej się narzuca. Druga osoba czuje się przytłoczona i im więcej żądań pada pod jej adresem, tym bardziej się wycofuje. To błędne koło sprawia, że oboje partnerzy są niezadowoleni.

(..) Każdy typ ma coś do zaoferowania. Ekstrawertyk może pomóc tobie wyjść do świata, a ty możesz pomóc jemu wejść do jego wnętrza. Związek dwóch introwertycznych osób jest narażony na izolację, gdyż żadne z partnerów nie wyciąga drugiego do ludzi. Z kolei związek dwóch ekstrawertyków może cechować rywalizacja.

Pary „mieszane”, mimo że muszą stawać czoła pewnym wyzwaniom, czerpią ze swojej relacji wiele korzyści. Partnerzy mogą razem dojrzewać, o ile do odmienności charakteru drugiej osoby podejdą z ciekawością, a nie z postawą osądzającą. Jeśli od czasu do czasu zmusisz się do wyjścia ze strefy komfortu, może to mieć pozytywny wpływ na twój związek z ekstrawertykiem, a także na twój rozwój.

Introwersja

Kliknij w zdjęcie, jeśli chcesz je powiększyć.

4. Bycie głośnym nie oznacza bycia mądrym

Ekstrawertycy są uważani za inteligentniejszych, ponieważ wyrażają swoje opinie w bardziej przekonujący, pewny siebie i wyraźny sposób. Bycie głośnym nie jest równoznaczne z byciem mądrym lub nieomylnym. Podniesiony głos może lepiej wspierać grupowe myślenie niż rozważna krytyczna analiza. Donośność jest ceniona w naszej kulturze. W szkołach wymaga się aktywności, a ciche głosy często są pomijane.

Jeśli jesteś introwertykiem, cierpliwość stanowi twoją mocną stronę. Możesz chłonąć informacje, przetwarzać je, a także formułować jasne odpowiedzi. (..) Twoja introwertyczna przewaga wiąże się ze skupieniem i korzystaniem z umysłu w chwilach, gdy potrzebne są wytrwałość i przetwarzanie informacji.

5. Słynni introwertycy

Poniższe tabelki z nazwiskami znanych introwertyków w niektórych wierszach rzeczywiście zaskakują.

introwersjaintrowersja

Konkurs

Mam dla Was dwa egzemplarze książki „Siła introwersji. Wykorzystaj swój potencjał” do wygrania. A zadania konkursowe są następujące:

1. Udostępnij ten wpishttps://www.malinowa.tv/2016/04/sila-introwersji.html – na swojej tablicy na Facebooku jako publiczny (tak, aby był widoczny również dla mnie).
2. Napisz w komentarzu pod wpisem (poniżej na tej stronie lub pod postem na fanpage’u MalinowejTv), który z wymienionych wyżej pięciu punktów dotyczących introwersji, zaskoczył Cię najbardziej? Pozytywnie czy negatywnie? Uzasadnij swoją odpowiedź.

Konkurs trwa od 22.04.2016 do 27.04.2016 do godziny 23:59. Wygrywają dwie osoby.
Wyniki zostaną podane w ciągu 3 dni od zakończenia konkursu na fanpage’u MalinowejTv i na blogu pod tym artykułem.

Wyniki

Dziękuję za wszystkie komentarze. Książkę „Siła introwersji” otrzymują: Hania Goik i Marta Grams. Gratuluję i proszę o kontakt marzena@malinowa.tv, aby podać dane do wysyłki – imię, nazwisko, adres i numer telefonu dla kuriera.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl