PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Uzdrowić umysł. Terapia depresji i zaburzeń lękowych

Nowatorskie podejście do terapii depresji i zaburzeń lękowych – nowa neuropsychiatria. Stara psychiatria skupiała się na powrocie do problemów z wczesnych faz rozwoju. Nowa neuropsychiatria, jaką proponuje autor książki „Uzdrowić umysł” amerykański psychiatra David J. Hellerstein, koncentruje się na poprawie jakości obecnego życia pacjenta i osiągnięciu długotrwałej remisji objawów.

Terapia

Jak już wspomniałam, książka napisana została z perspektywy psychiatry, jednak w psychoterapii pojawia się podobny dylemat – czy potrzebne jest poszukiwanie przyczyn aktualnego stanu, wracanie do przeszłości, czy może należy skupić się na tym, co „tu i teraz”?

Dotychczas leczenie często rozpoczynało się od katharsis lub od uwolnienia emocji. W nowej neuropsychiatrii – neuropsychiatrii zaburzenia – celem jest znalezienie sposobu na osłabienie uczuć, tak aby złagodzić to, co było przytłaczające.

Sama podchodzę ostrożnie do tego podejścia. Trudno jest mi wyobrazić sobie, że tłumienie miałoby pomóc bardziej niż uwolnienie (np. uwolnienie emocji). Może jednak rzeczywiście są takie stany (depresja, zaburzenia lękowe), gdzie strategia ta będzie skuteczniejsza? Pewnie ostatecznie sprawdzi się połączenie obu podejść.

Mówiąc prościej, na początku leczenia chcę im pomóc uzyskać kontrolę na dwa sposoby. Jednym z nich jest kierunek „z góry na dół”, od wyższych obszarów mózgu do niższych. Drugi zaś stanowi działanie „z dołu do góry”, od niższych ośrodków mózgowych do wyższych. Sposób „z góry na dół” jest formą uspokojenia myśli, zapewnienia poczucia kontroli i panowania nad nimi. […] Kontrolę w kierunku „z dołu do góry” osiągamy na drodze medytacji, ćwiczeń relaksacyjnych i oddechowych, aerobiku, normalizacji snu.

Innymi słowy, zarządzanie sytuacją kryzysową w duchu nowej neuropsychiatrii skupia się na tym, co istnieje tu i teraz – na życiu z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę. Ważne przy tym jest, aby gdzieś w umyśle zachować obraz większej całości.

David J. Hellerstein

Terapia depresji i zaburzeń lękowychW dawnej psychiatrii funkcjonowało przekonanie, że cierpienie stanowi silny czynnik motywujący do zmiany. Celem nowej neuropsychiatrii jest natomiast łagodzenie bólu. Nowi neuropsychiatrzy nie wierzą w to, że cierpienie jest szczególnie dobrym motywatorem do naprawienia czegokolwiek lub zdobywania wiedzy o życiu.

Przedmiotem wglądu w nowej neuropsychiatrii jest teraźniejszość oraz znalezienie sposobów na to, aby organizm wykorzystał wrodzone zdolności i uspokoił się, a umysł uwolnił się od lęków. Duże znaczenie mają: uważność, samouspokajająca i medytacyjna świadomość, przerywanie i zatrzymywanie procesu rozpamiętywania, korzystanie z technik oddychania i relaksacyjnych oraz czerpanie z innych zasobów organizmu pozwalających osiągnąć spokój. Później w terapii znajdzie się czas na przeszłość, ale teraźniejszość jest zawsze na pierwszym miejscu.

Dawna psychiatria skupia się na przeszłości, na odkrywaniu dawnych wspomnień i związanych z nimi emocji.

Uzdrowić umysłUzdrowić umysł

Które podejście jest bliższe Tobie? Na czym wolisz koncentrować się? Jak myślisz, co w chwilach przeżywania trudności dałoby prawdziwą ulgę? Skupianie się na analizowaniu przeszłości i uwalnianie emocji czy działania skoncentrowane na „tu i teraz”?

Jestem ciekawa Twojego zdania. Zostaw komentarz.

Konkurs

Wyjątkowa sytuacja. Nie przewidywałam konkursu, przygotowując wpis na podstawie książki „Uzdrowić umysł”. Aż tu nagle jedna z Czytelniczek dodała komentarz: „Jakby mi się przydała ta książka”. Szybko odnalazłam link do tej pozycji na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, aby przekazać go dalej. Okazało się jednak, że książka jest już niedostępna. Ma wyczerpany nakład, który w najbliższym czasie nie będzie wznawiany. Dowiedziałam się, że w wydawnictwie jest jeden ostatni egzemplarz. Jeden ostatni egzemplarz, który (uwaga!) trafia do tego właśnie konkursu :)

A zadaniem konkursowym niech będzie powyższe pytanie: Które podejście jest Tobie bliższe? Na czym wolisz koncentrować się? Jak myślisz, co w chwilach przeżywania trudności dałoby prawdziwą ulgę? Skupianie się na analizowaniu przeszłości i uwalnianie emocji czy działania skoncentrowane na „tu i teraz”?

Odpowiedzi można udzielać w komentarzu pod wpisem (poniżej na tej stronie lub pod postem na fanpage’u MalinowejTv). Nagrodzę najciekawszą.

Konkurs trwa od 14.04.2017 do 21.04.2017 do godziny 23:59. Wygrywa jedna osoba.
Wyniki zostaną podane w ciągu 3 dni od zakończenia konkursu na fanpage’u MalinowejTv i na blogu pod tym artykułem.

Wyniki

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Ponieważ zwycięzca może być niestety tylko jeden, postanowiłam nagrodzić Małgorzatę Sucharską za zaskakujący komentarz – „tu i teraz” nie wyklucza koncentracji na przeżyciach i uwalnianiu emocji poprzez skupienie na ciele i wpływanie na nie, kierowanie nim. Gratuluję i proszę o kontakt marzena@malinowa.tv, aby podać dane do wysyłki – imię, nazwisko, adres i numer telefonu dla kuriera.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl