PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Kobieta smutna po współżyciu

Brak satysfakcji z seksu? Jakie mogą być tego przyczyny? Mężczyźni zastanawiają się, co podnieca kobietę, a tymczasem problem leży gdzieś indziej.


Kobiety skarżą się często, że ich mężczyźni zaraz po stosunku uciekają do łazienki, idą na papierosa, nie chcą przytulić, pocałować, okazać uczuć. Podobny temat był już w Malinowej poruszany: Po seksie trzeba wziąć się w garść (w kontekście panów). Jednak istnieje zespół, który częściej spotykamy u kobiet niż u mężczyzn. Jest to tzw. smutek po współżyciu. Polega on na przeżywaniu przygnębienia, potrzebie odsunięcia się od partnera zaraz po stosunku.

Z. Lew-Starowicz (Leczenie czynnościowych zaburzeń seksualnych) podaje najczęściej występujące przyczyny tego zespołu:
  1. Obawy, lęki związane z seksualnością (np. współżycie wyczerpuje, zmniejsza witalność, może powodować różne choroby itp.).
  2. Lęk wobec oceny partnera, np. porównuje z kimś innym, z modelem idealnego współżycia itp. Czasem dochodzą do tego myśli związane z zazdrością.
  3. Rozczarowanie współżyciem seksualnym. Tu by się (prawie) każdy zasmucił. ;)
  4. Przykre przeżywanie uzależnienia się od partnera. Tego typu mechanizm dotyczy związków nieformalnych, umownych, kiedy każde z partnerów nie chce przerwać dotychczasowego związku i nie jest motywowane do zawarcia nowego. Kolejne kontakty seksualne, które dostarczają satysfakcji, są przeżywane jakopogłębiającesię uzależnienie wobec partnera. Psychoanalitycy rozpoznają tu problem edypalny.
  5. Ukryte tendencje homoseksualne.
Na szczęście nie są to sprawy tak poważne jak np. depresja czy inne stany wymagające konsultacji  być może z psychiatrą. Smutek po intymnym zbliżeniu „zlikwidujecie” razem lub indywidualnie, sami lub z terapeutą, jeśli związek ma inne ważne podstawy (zasoby), na których się opiera.

Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl