PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Osobowość histrioniczna a seks

Osoby histrioniczne epatują seksem i seksualnością, aktywnie poszukują uwagi i otrzymują ją. Wydaje się, że w sprawach seksu są ekspertami. Czy to możliwe, aby łóżkowe igraszki nie dawały im satysfakcji?

seksualność osób histrionicznychWiemy już, że histrionikom zależy na uwadze, którą zresztą przecież zdobywają, zachowując się uwodzicielsko lub robiąc show. Okazuje się więc, że w dzisiejszym społeczeństwie nie tak trudno być osobą histrioniczą. To, co przychodzi jej w sposób naturalny dla dużej części społeczeństwa jest celem lub co najmniej imponującym wyznacznikiem współczesności. Dziś ceni się bycie popularnym, atrakcyjnym, towarzyskim, otwartym, bezpośrednim i ekstrawertywnym.

Przeczytaj koniecznie: Związek z seksowną kobietą rzadko się udaje

Osoby z osobowością histrioniczną sprawiają dobre pierwsze wrażeniem, którego jednak nie potrafią utrzymać. I dotyczy to wielu sfer życia, również seksualnej.

Apt i Hurlbert (1994) przeprowadzili badania, które polegały na tym, że poddano grupę kobiet z diagnozą osobowości histrionicznej testom mierzącym zachowania i postawy seksualne, a uzyskane wyniki porównano z wynikami odpowiednio dobranej grupy kobiet zdrowych (za: Millon i Davis, 2005).

Stwierdzono, że osoby histrioniczne odznaczają się:

  • niższą asertywnością w sferze seksualnej
  • silniejszymi postawami niechęci wobec seksu
  • niższą samooceną
  • silniej odczuwanym niezadowoleniem z małżeństwa
  • częstszym i intensywniejszym myśleniem na temat seksu
  • słabszym pożądaniem i silniejszym znudzeniem wobec seksu

Stwierdzono również częstsze w tej grupie dysfunkcje związane z orgazmem oraz większe prawdopodobieństwo podjęcia stosunków pozamałżeńskich. Mimo tak wielu „problemów” w sferze seksualnej, wyżej niż grupa kontrolna oceniają swoje seksualne możliwości.

Badania dotyczyły wprawdzie histrionicznych kobiet, jednak nie ma podstaw do przypuszczeń, aby miały nie dotyczyć również mężczyzn. Podobny wzorzec (wysoka samoocena w sferze seksualnej przy trudnościach w tym obszarze) zaobserwowano również u panów. Nazwano to „narcyzmem seksualnym”.

Zobacz: Jak żyć z histeryzującą osobą?

 

Analitycy twierdzą, że osoba histrioniczne zostały w trakcie rozwoju „zamrożone”. Stąd ich problemy w życiu dorosłym. Mylą pociąg z bliskością. W budowanych przez nie relacjach brakuje głębi. Mają niewielki wgląd w swoje potrzeby (również seksualne), za to aktywnie rozpoznają i zaspokajają potrzeby innych. Choć zwykle tylko powierzchownie i na krótką metę, bo ostatecznie popadają w znudzenie, doświadczają swego rodzaju pustki i nadal nie wiedzą, czego chcą. Szukają więc szczęścia, angażując się w kolejne relacje.

Więcej o przyczynach i mechanizmach takiego właśnie sposobu realizowania seksualności w kontekście konkretnych związków oraz o próbach budowania relacji przez osoby histrioniczne przeczytacie w jednym z kolejnych wpisów.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl