PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Co kobieta powinna wiedzieć o zdradzie?

Ludzie od wieków zdradzają, co argumentujemy prawami biologii. A wierność jest wyznaczona przez kulturę i społeczne oczekiwania. W europejskiej obyczajowości partnerzy oczekują od siebie wzajemnie lojalności i oddania. Choć bywa, że w związek wchodzą osoby, które już na starcie wiedzą, że nie pozostaną sobie wierne (słaba więź, brak wystarczającego zaangażowania, przyzwalanie na flirty, „swobodny” styl życia itp.). Tych dzisiaj pomijam.

Co z zakochanymi, którzy są do tego stopnia zdeterminowani i pewni swoich uczuć, że deklarują wierność i co ważniejsze – są przekonani, że jej dochowają?

1. Jak to się dzieje, że wielu spośród nich zdradzi i jakim cudem niektórzy jednak tego nie zrobią?

Nasz mózg lubi odkrywać nowe, lepsze rzeczy. Bez tego nie bylibyśmy w stanie uczyć się. Jesteśmy zaprogramowani, żeby chcieć zawsze tego, co najlepsze (inne), ale gdy już to mamy, szybko przyzwyczajamy się.

Czasem takie pragnienie jest nielogiczne. Najlepiej widać to na przykładzie gier – dajemy się porwać emocjom, odczuwamy zdenerwowanie albo radość nawet, jeśli nie możemy nic wygrać. Mózg angażuje się mimo wszystko.

Której dziedziny życia szczególnie dotyczy chęć wprowadzania zmian i zdobywania nowych doświadczeń nawet kosztem dużego zdenerwowania, zamieszania i bólu? Oczywiście miłości.

2. System oczekiwania podkręca sytuację

Naukowcy badają ten mechanizm na szczurach.

  • Jeśli zamkniemy w klatce samca i samiczkę, zaczną się sobą interesować, a niedługo potem – nawet baaardzo interesować ;)
  • Krótki odpoczynek i znów namiętnie i energicznie kopulują.
  • Ale już po czwartym, czy piątym razie samiec traci zainteresowanie (nie, nie jest zmęczony, jest znudzony – obniżony poziom dopaminy).
  • Kiedy „na horyzoncie” pojawia się inna samiczka, pan szczur natychmiast jest gotowy na miłość z nową partnerką (już na sam jej widok poziom dopaminy podnosi się; największy jest bezpośrednio przed kopulacją, nie w trakcie, ani po).
  • Podczas następnej randki z tą samą samiczką wzrost jest już słabszy, a po kilku znikomy.
  • Pożądanie samca wzrośnie, kiedy nawiąże nową znajomość (swoją drogą ciekawe, czy sam proces ciągłych zmian partnerek też mu się znudzi, bo u ludzi dostrzegam taką prawidłowość) ;)

Ogólną zasadę możemy odnieść do ludzi. Chodzi głównie o posiadanie wrodzonych receptorów dopaminy. Osoby, które mają ich więcej, częściej zmieniają partnerów. Mówi się, że 30 procent mężczyzn ma „gen na bardzo częstą zmianę partnera” (Rolls, 1999; Hamer, 1998). Badania dotyczą mężczyzn, ale można się spodziewać, że z kobietami jest jeśli nie tak samo, to podobnie.

3. Pierwsze pytanie zadawane przez zdradzoną kobietę – „Co takiego ona ma, czego ja nie mam?” 

Jeśli nawet rzeczywiście jest od Ciebie w czymś lepsza, to przynajmniej w kwestii seksu nie ma to  znaczenia. A zrozumiesz to, kiedy ukochany odejdzie do brzydszej, grubszej i głupszej. Ona po prostu kusi nowością. Biologiczno-biochemiczne czary mary.

4. Ssaki, ale jakże różne

Między szczurem a Twoim facetem zaszło ewolucyjnie kilka zmian ;). Przede wszystkim ludzkość ratuje rozwój wyższych uczuć, chociaż być może moje poprzednie zdanie nie powinno brzmieć aż tak ironicznie. W końcu te wyższe uczucia nierzadko jednak przegrywają z naturą.

Biologia biologią, ale chyba jest jeszcze coś nad czym panujemy? Czy wszystkim kierują sztywne, silniejsze od woli mechanizmy, a człowiekowi tylko się wydaje, że coś może, przy czym jedyne, co może, to zwalić wszystko na badania amerykańskich naukowców?

Chyba jednak jestem idealistką. To boli.

;)


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl