Ostatnie w tym roku spotkanie Wenusjanek przyjemne i odkrywcze za sprawą Justyny Adamczyk, refleksyjne i budujące dzięki Agnieszce Maciejak, energetyczne i inspirujące ze względu na wystąpienie Maćka Budzicha.
Ostatnie spotkanie w roku 2015 skłania do refleksji. Dzięki konferencjom Wenusjanek poznałam i stale poznaję mnóstwo niesamowitych kobiet. W pierwszej kolejności Anitę Kijankę – pomysłodawczynię i koordynatorkę projektu Wenusjanki. Moją rówieśniczkę. Wymienić i wyściskać (nie tylko wirtualnie) muszę też Luizę Jurgiel-Żyłę. Niesamowita dziewczyna, zaraża otwartością :).
Kobiet na konferencjach wiele, więc długo by jeszcze wyliczać… Czasem wśród uczestników pojawiają się również panowie. Maciej Margas – strasznie sympatyczny i oddany swoim fotograficznym pasjom. Słyszeliście pewnie o realizowanym ostatnio przez Maćka projekcie „Warszawa z lotu ptaka”. Kolejny mężczyzna z charyzmą, to Adam Ringer – współwłaściciel sieci kawiarni Green Caffè Nero i wielu innych biznesów. Gigant.
Naprawdę nie starczyłoby miejsca, gdyby chcieć wypisać wszystkie wspaniałe osoby poznane na wenusjankowych konferencjach.
Zapraszam do powspominania, jak wyglądały kolejne spotkania Wenusjanek. Poniżej relacje z tych, w których osobiście uczestniczyłam.
Wenusjanki #2
Wenusjanki #3
Wenusjanki #4
Wenusjanki #13
Wenusjanki #14
Wenusjanki #15
Wenusjanki #16
A tymczasem za nami siedemnaste już spotkanie Wenusjanek w Warszawie. Zaproszeni przez Anitę Kijankę goście to: Justyna Adamczyk, Agnieszka Maciejak, Maciej Budzich. A zabawy networkingowe umiliła nam muzycznie Magda Gleinert.
Pozwólcie, że przedstawię pokrótce prelegentów oraz podzielę się zasłyszanymi od nich informacjami i ciekawostkami.
Justyna Adamczyk
Redaktor Naczelna prestiżowego Żółtego Przewodnika Gault&Millau Polska i członkini Zarządu Slow Food Warszawa. Odwiedziła setki restauracji odznaczonych wyróżnieniami Gault&Millau, Michelina i 50 Best San Pellegrino.
Justyna Adamczyk jest szefem inspektorów, dlatego w przeciwieństwie do nich może się ujawnić. Inspektorzy natomiast pozostają anonimowi, aby odwiedzając restauracje, móc je obiektywnie ocenić i opisać. Pod uwagę brana jest „jakość serwowanego jedzenia, kunszt kucharzy i poziom obsługi klientów”.
Pani Justyna podkreśla, że w tym roku do przewodnika wchodzi tyle restauracji, ile na to zasługuje. Nie ma górnego limitu.
Każda z odwiedzanych przez nas restauracji podlega ocenie według unikalnej metodologii bazującej na 100-elementowym kwestionariuszu. System ten – wypracowany przez pięć dekad doświadczeń setek inspektorów w wielu krajach – skonstruowano w taki sposób, aby był jak najbardziej obiektywny. Dzięki temu możemy jedną miarą oceniać i porównywać restauracje we wszystkich krajach.
Restauracje oceniane są w skali od 1 do 20 punktów. Na tę notę składa się wiele elementów, lecz decydująca jest ocena samego jedzenia: doboru produktów, technik przyrządzenia, zestawień smakowych oraz prezentacji (Justyna Adamczyk, Gault&Millau Polska).
Warto w tym miejscu wspomnieć o charakterze pracy inspektora. Podobno zajęcie to nie jest tak przyjemne i beztroskie, jak mogłoby się wydawać. Inspektor próbuje około dziesięciu dań, potem wypełnia 100-punktowy kwestionariusz, co zajmuje zwykle półtorej godziny, a następnie pisze recenzję.
Och, gdybym tylko spełniała wymagania, mogłabym się „poświęcić” ;).
W przewodniku oprócz polecanych restauracji, znajdziemy także hotele oraz najlepsze produkty spożywcze charakterystyczne dla danego regionu i oczywiście miejsca, gdzie można je zakupić.
Agnieszka Maciejak
Jedna z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych projektantów polskiej sceny modowej. Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. We wrześniu otworzyła swój pierwszy, autorski butik w Warszawie. Ciekawostka – ubiera się u niej Agnieszka Radwańska.
Agnieszka Maciejak jest osobą o „artystycznej duszy”. Zdecydowanie. Podczas wenusjankowej prelekcji podzieliła się kilkoma głębszymi myślami, wynikającymi z doświadczeń. Zawodowych, rozwojowych, życiowych. Ujęła mnie nimi bardzo.
Wiele lat pracowałam nad tym, żeby być pewna tego, co robię. I jestem.
Ja nie czuję się oceniania. Ja jestem pewna tego, co robię.
Daję im największą jakość według swojej skali. I wiem, że daję im, co najlepsze”.
Aby powstała kolekcja, muszę parę rzeczy przeżyć.
Zbyt wiele rzeczy dziś się produkuje, zbyt wiele rzeczy się kupuje i zbyt wiele rzeczy się wyrzuca.
Maciek Budzich
Autor bloga o mediach, reklamie i marketingu – mediafun.pl
Maćka znam głównie z powodu własnej działalności blogerskiej. Uczestniczyłam w organizowanych przez niego wydarzeniach, np. OchMyBlog i MediafunLAB.
Kolejna doskonała, energetyczna, ale i merytoryczna zarazem prezentacja. Maciek poruszył wiele tematów. Wskazówki, które wydają mi się najważniejsze w kontekście działań społecznościowych, to: angażowanie społeczności, błyskawiczne reagowanie i umiejętność opowiedzenia historii. Hasła niby jasne, może dla niektórych nawet oczywiste. Jednak najlepiej wychodzą tym, którzy „czują ten klimat” (np. Michał Sadowski z Brand24 czy Tom Dickson, miksujący różne przedmioty, aby pokazać siłę blendera i zachęcić do jego zakupu). Naturalnie, pomysłowo, zabawnie.
***
Bardzo się cieszę, że mogłam po raz kolejny spędzić czas w gronie znanych mi już Wenusjanek, ale też spotkać tak wiele nowych, ciekawych osób, dowiedzieć się, czym się zajmują i poznać ich punkt widzenia.
Zamierzałam zakończyć słowami – Do zobaczenia w roku 2016!
Ale mam dziwne przeczucie, graniczące z pewnością, że zobaczymy się jeszcze wcześniej ;)