PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Kobieta zmienną jest

„Kobieta zmienną jest” to książka Bogdana Wojciszke o kobietach, mężczyznach, uczuciach i szczęściu, a szczególnie o miłości i bliskich związkach. Książka, w której wiedza potoczna została skonfrontowana z psychologią, bo prawdziwych informacji dostarcza dopiero nauka.

Kobieta zmienną jest_Bogdan Wojciszke

Każdy rozdział stanowi tu osobny wątek. Przytoczę jedno z zagadnień, które zaciekawiło mnie najbardziej. Rozdział zatytułowany – „Piękno jest w oku patrzącego”. Chodzi głównie o subiektywny charakter piękna, a przynajmniej ludzkiej urody. Jej kryteria są niezwykle zróżnicowane zarówno indywidualnie, jak i kulturowo. Osobiście uważam, że wzorzec piękna twarzy może i jest wrodzony, ale ponieważ nakłada się na niego kultura, moda i inne czynniki, nie ma aż tak dużego znaczenia dla naszej atrakcyjności fizycznej. A już na pewno nikłe dla atrakcyjności w ogóle.

A oto wzorzec piękności obowiązujący podobno u północnoamerykańskich Indian:

Spytaj Indianina z Północy, kim jest piękność, a odpowie ci, że ma ona szeroką, płaską twarz, małe oczy, wystające kości policzkowe, trzy albo cztery czarne linie w poprzek każdego policzka, niskie czoło, duży szeroki podbródek, niezgrabny, haczykowaty nos, brązowoczerwoną skórę i piersi zwisające do pasa.

Bogdan Wojciszke przytacza za Karolem Darwinem z jego dzieła „O pochodzeniu gatunków”.

Bogdan WojciszkeOkazuje się, że ludzie wewnątrz tej samej kultury silnie się zgadzają, co do postrzegania piękna. Ale też wiele jest badań, które wskazują na elementy ponadkulturowe wzorca urody. Być może kryteria urody są wrodzone, co oznacza, że zanim jeszcze poznamy społecznie preferowane wzorce piękna, już wybieramy te „atrakcyjniejsze”. Wskazują na to m.in. badania z udziałem niemowląt.

Granica pomiędzy tym, co wrodzone, a tym, co nabyte, jest bardziej rozmyta, niż się wydawało.
Czy zatem piękno jest w oku patrzącego? Tak, ale zanim tam się znalazło, było na zewnątrz. Tyle o twarzach. Nieco inaczej ma się sprawa z pięknem ciała.

Bogdan Wojciszke

Bogdan Wojciszke próbuje odpowiedzieć w tej książce, które ze sprzecznych maksym o człowieku, a jest ich bardzo wiele, są prawdziwe w świetle wiedzy. W świetle wiedzy zgromadzonej przez psychologię.
Kobieta zmienną jestBogdan Wojciszke

Tematy wyjątkowo różnorodne i niezwykle ciekawe
Kobieta zmienną jestKobieta zmienną jest
Konkurs

Mam dla Was dwa egzemplarze tej książki do wygrania. A zadania konkursowe są następujące:

1. Udostępnij ten wpishttps://www.malinowa.tv/2015/11/kobieta-zmienna-jest.html – na swojej tablicy na Facebooku jako publiczny (tak, aby był widoczny również dla mnie).

2. Napisz w komentarzu pod wpisem (poniżej na tej stronie lub pod postem na fanpage’u MalinowejTv), co dla Ciebie znaczą słowa „piękno jest w oku patrzącego”? Jak Ty je rozumiesz? I co może okazać się ważniejsze od urody, a bardzo istotne w ocenie atrakcyjności człowieka? 

Konkurs trwa od 26.11.2015 do 1.12.2015 do godziny 23:59. Wygrywają dwie osoby.
Wyniki zostaną podane w ciągu 3 dni od zakończenia konkursu na fanpage’u MalinowejTv i na blogu pod tym artykułem. Powodzenia! :)

Wyniki

Z całego serca dziękuję za komentarze! Nie lubię momentu rozstrzygania konkursu, bo zazwyczaj (i tak było tym razem) chętnie obdarowałabym książką każdą osobę. Każda na to zasługuje. Szczerze przyznam, że Wasze komentarze są naprawdę piękne, dojrzałe, a niektóre wręcz wzruszające. Jednak książki są dwie, dlatego otrzymują je dziś: Marta Grams i Ania Słabuszewska. Gratuluję i proszę o kontakt marzena@malinowa.tv, aby podać dane do wysyłki – imię, nazwisko, adres i numer telefonu dla kuriera. 

Będzie jeszcze dużo okazji, aby otrzymać jakąś ciekawą lekturę. Kolejne książki czekają :)

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl