PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Zaopiekuj się swoim Wewnętrznym Dzieckiem

Jesteśmy dziećmi. Każdy, kto przeżył dzieciństwo, nosi je w sobie. A jeśli ktoś myśli, że jest w pełni dorosły, to po prostu się myli. Zresztą nie o to przecież chodzi. Chodzi o to, aby umieć czerpać od swojego Dziecka twórczość, wrażliwość, spontaniczność i radość, ale też potrafić się nim zaopiekować, kiedy tego potrzebuje.

wewnętrzne dziecko

Swoją psychiczną bazę wynosimy z dzieciństwa i idziemy z nią przez całe życie. Oczywiście wszelkie mniej lub bardziej świadome doświadczenia zmieniają nas, ale baza pozostaje. Silna i determinująca odbiór świata.

A dogadać się z Wewnętrznym Dzieckiem bywa niełatwo. Tym bardziej, że to nie jest żaden osobny byt. To my. Ty, ja. Część nas. Trudno być względem siebie obiektywnym i jeszcze w dodatku umieć samych siebie przekonać.

Najprościej rzecz ujmując Wewnętrzne Dziecko to sposób odbierania świata zamrożony kilkadziesiąt lat wcześniej (w zależności od naszego wieku). Taki zamrożony stan jest w nas i lubi powracać w najmniej sprzyjających momentach – na przykład w podobnych relacjach czy sytuacjach.

Wszystko, do czego przystosowaliśmy się wcześniej, bo „warunki” od nas tego wymagały, zwykle nie przystaje już do tego, co przynosi nam obecne życie.

Zrozumieć Wewnętrzne Dziecko, odkryć jego lęki, braki, potrzeby i czule je potraktować to jedno. Umieć się z nim „pokłócić”, przekonać je, że to, co czuje i myśli, może być tylko skamieliną, dla niektórych z nas – zadanie na całe życie.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl