PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Najważniejszy związek, czyli mądra miłość do siebie

Gdy ktoś zapyta Cię, który związek w życiu jest dla Ciebie najważniejszy, co odpowiesz? Kogo wymienisz jako osobę, którą kochasz najbardziej? Związek z samym sobą jest relacją podstawową. Bazą. Tylko czy na pewno jest to dla każdego z nas takie oczywiste?

Najważniejszy związekNa swojej stronie przedstawiam się Czytelnikom jako psycholog, terapeutka zafascynowana światem relacji zarówno damsko-męskich (partnerskich, miłosnych), jak i przyjacielskich, rodzinnych (opiekun-dziecko). I tą najważniejszą – relacją każdego człowieka ze sobą.

W życiu nic tak nie fascynuje, nie pociąga jak „powrót do siebie”. Wszystko ostatecznie sprowadza się właśnie do niej – do relacji każdego człowieka ze sobą.

Dlaczego dziś o tym piszę? Jakiś czas temu otrzymałam propozycję objęcia patronatu nad nową książką autorstwa Iwony Majewskiej-Opiełki. Zgodziłam się z przyjemnością. Po pierwsze, panią Iwonę cenię bardzo – czytałam jej poprzednie książki, niektóre promowałam nawet w MalinowejTv, uczestniczyłam w konferencjach organizowanych przez nią i ASDIMO. Po drugie, ogromnie bliska jest mi tematyka jej najnowszej książki zatytułowanej „Najważniejszy związek, czyli mądra miłość do siebie”. O czym? Chyba nikogo nie zaskoczę – o tej najważniejszej relacji, relacji każdego człowieka ze sobą.

Zagadnienie to wydaje się być podstawowym, powinno być punktem wyjścia do działania, do podejmowania mniejszych i większych wyzwań, do zwykłego funkcjonowania na co dzień. Może niektórzy kochają siebie mądrze od początku, może stworzono im doskonałe warunki, aby taką miłością siebie obdarzyli. Inni natomiast prawdopodobnie byli kiedyś w dobrej, zdrowej relacji ze sobą, ale ludzie i doświadczenia życiowe zerwały/osłabiły tę więź. Oni właśnie potrzebują „powrotu do siebie”. Autorka opowiada nie o zjawisku zastanym, ale o dochodzeniu do tej mądrej miłości. Między innymi o swojej osobistej drodze budowania „najważniejszego związku”, o przechodzeniu kolejnych etapów.

Życie przygotowało mnie do napisania tej książki.
Iwona Majewska-Opiełka

 


Od asertywności, poprzez poczucie własnej wartości, wybaczanie, miłość do siebie, miłość do innych, komunikację miłości, aż po wspieranie rozwoju poczucia własnej wartości partnera, dziecka, otaczających nas osób.

To wręcz wzruszające, kiedy się człowiek w tę myśl zagłębi. Mam przede wszystkim siebie. Ostatecznie mam tylko siebie. Dla niektórych może wydawać się to trochę smutne. Choć tak naprawdę to jest właśnie prawdziwa siła, pokora i moc jednocześnie. Mieć siebie, być dla siebie oparciem. Wychodzić do świata, nawiązywać relacje (bliższe i dalsze), trwać w tych relacjach, ale ostatecznie i tak „wracać do siebie”. Mieć w sobie „wewnętrzną bazę”. Jak to pani Iwona określa: „być ze sobą w związku”.

Przeczytaj również: Mamy tylko siebie, wielką mamy moc

Książka Iwony Majewskiej-Opiełki „Najważniejszy związek, czyli mądra miłość do siebie” ukaże się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego we wrześniu – oficjalna premiera 18 września (TUTAJ można sprawdzać dostępność). Będzie ona również do wygrania w konkursie w MalinowejTv. Już dziś zapowiadam swoją recenzję i artykuł zainspirowany książką.

Pani Iwonie serdecznie gratuluję, a Was Moi Drodzy zapraszam do lektury. Warto.

 

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl