PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Kto jest gotowy na związek?

Gotowy na związek jest ten, kto ma posprzątane życie. Nie tylko posiada jasną i czytelną sytuację osobistą, ale też sam przed sobą zaktualizował własne doświadczenia, przeżycia, rozczarowania i nadzieje. I właśnie o takiej aktualizacji i takiej gotowości chcę dziś napisać.

gotowość na związek

©Krzysztof Zaleski

Aktualizacja życia

Programy w komputerze i aplikacje w telefonie aktualizujesz na bieżąco (o ile same tego nie robią), a kiedy ostatnio zaktualizowałaś/zaktualizowałeś swoje życie? W jaki sposób ma być spokojne i szczęśliwe, skoro działasz nieadekwatnie do sytuacji? Uruchamiają się w Tobie dawno temu utrwalone reakcje na zupełnie nowe sytuacje, wydarzenia.

Zastąp stare reakcje nowymi

Niesamowicie podoba mi się założenie, wywodzące się z terapii Gestalt – człowiek posiada wszystko, co jest mu potrzebne, aby żył szczęśliwie i mógł się rozwijać. Problem pojawia się wtedy, gdy powtarzamy sztywne zachowania lub kierowani jesteśmy przez dawno temu utrwalone postawy i poglądy, z których istnienia i działania zwykle nawet nie zdajemy sobie sprawy, i które wówczas pomogły nam trudną sytuację przetrwać, a dziś są już nieprzystosowawcze. Blokują nas, powodują cierpienie, nie sprawdzają się w relacjach z otaczającymi nas ludźmi. Zwyczajnie nie działają.

Kiedyś coś nam pomogło. Wtedy okazało się dobre, skuteczne. Albo przynajmniej stanowiło jedną, jeśli nie jedyną możliwość poradzenia sobie w danych „warunkach”. Było dla nas tak ważne albo powtarzało się tak często, że zostało utrwalone. Ale dziś owa „reakcja” (reakcja emocjonalna, sposób myślenia, zachowanie, cały schemat) nie jest już pomocna.

Zmieniliśmy się my sami, zmienili się ludzie wokół nas i zmieniły się „warunki”. Niekoniecznie na gorsze. Może właśnie na lepsze. A my stale reagujemy tak, jak reagowaliśmy na te „gorsze” (trudniejsze). Nieadekwatnie. Sprawiając sobie i innym cierpienie lub po prostu komplikując sobie życie.

Co zmniejsza gotowość na nowe relacje?

Najlepiej zobrazują to dwa przykłady: jeden z początków kształtowania się indywidualnego stylu przywiązania i naszej osobowości, drugi natomiast z doświadczeń bieżących.

 1. Doświadczenia wczesnego dzieciństwa

  Dla przykładu, dziecko, które nie otrzymało adekwatnej do jego potrzeb reakcji ze strony rodzica, rodzica mało przewidywalnego, może nauczyć się manipulowania swoim zachowaniem (i swoimi emocjami jednocześnie) w celu zwrócenia uwagi opiekuna – lękowo-ambiwalentny styl przywiązania. Skoro rodzic nie daje pełnej uwagi i sam z siebie (bez konieczności prowokacji) nie reaguje, sposób kontaktowania się z nim, jaki wypracowuje dziecko, wydaje się być na ten moment jedynym skutecznym. Skomplikowanym, opartym w pewnym sensie na manipulacji, może nawet emocjonalnym szantażu, pokrętnym, ale skutecznym. Niestety w dorosłym życiu może się okazać jedynym dostępnym, jedynym dotychczas stosowanym. Taka osoba zwykle ma problem, aby zbudować trwały, satysfakcjonujący związek. Męczą ją własne przeżycia, ale też jej partnerowi (ufnemu i bezpiecznemu) niełatwo jest zrozumieć bezpodstawne lęki i zarzuty pod swoim adresem. I tu potrzebna jest aktualizacja. Duża aktualizacja.

   

  Przeczytaj artykuł na temat stylów przywiązania i ich wpływu na nasze życie: Kiedy kobieta uczy się miłości?

   

 2. Bieżące doświadczenia

  Dzieciństwo buduje dla nas bazę, ale po nim następują kolejne lata, które wzmacniają nas lub osłabiają, w zależności od tego, co nam się przytrafia. Nawet osoba w pełni ufna i „bezpiecznie przywiązana”, ale która doświadczyła rozczarowania, np. została okłamana, zdradzona, rozwiodła się, może tak głęboko i traumatycznie przeżyć ten zawód, że będzie obawiała się wchodzenia w kolejne relacje albo trudno jej będzie w pełni zaufać nowemu partnerowi. I tu również potrzebna jest aktualizacja. Nie wiem, czy łatwiejsza do przeprowadzenia, ale przynajmniej dotycząca sytuacji bieżącej, bardziej dostępnej niż przeżycia wczesnego dzieciństwa.

Zobacz też: Podważenie zaufania trwa sekundę, odbudowanie wieki
oraz Jak poradzić sobie z brakiem zaufania po zdradzie?


Budowanie gotowości na związek

Przykłady zachowań, nawyków czy reakcji, którym potrzebna jest aktualizacja, można by mnożyć. Zawsze na początku badamy te dwa obszary: wpływ doświadczeń z wczesnego dzieciństwa, które budują bazę ufności, otwartości na bezpieczny związek oraz wpływ doświadczeń bieżących (zamknięcie niezamkniętych spraw, przerobienie doświadczeń straty czy miłosnego zawodu, pokonanie obaw, lęków).

Najważniejsze, aby w następnej kolejności zrozumieć, że „automatyczne odpowiedzi” na to, co dzieje się wokół nas, bywają zupełnie nieadekwatne. Zagradzają nam drogę do szczęścia. Trudny czas, który prawdopodobnie odcisnął w nas swoje piętno, już minął. Nadszedł nowy. Nowy dobry czas.

Jeśli trudno jest bez lęku wsiąść na konia, kiedy się z niego spadło, i trudno też jest usiąść za kierownicą, gdy uczestniczyło się w poważnym wypadku, to jak niezwykle trudno jest otworzyć się na nową relację, bezpiecznie wejść czy nawet rzucić się w nowy związek, zaufać obecnemu partnerowi, przestać „czuwać”, porzucić kontrolę, odpuścić sobie analizowanie, kombinowanie, próby manipulowania (dążenie-unikanie), zrzucić z siebie wszystkie warstwy ochronne, móc w pełni zaangażować się i szczerze uwierzyć, że się uda, jeśli kiedyś się nie udało. Jeśli kiedyś włożyło się na siebie warstw ochronnych tak wiele.

Budowanie gotowości na związek polega na ich zdejmowaniu. U niektórych udaje się to do tego stopnia, że mogą oni wejść w nowe relacje zupełnie „nadzy”, a mimo to z poczuciem bezpieczeństwa. Innym nie jest aż tak łatwo całkowicie porzucić dawną „skorupę” i wolą założyć nowe warstwy, choć już bardziej przystosowawcze, jakby lżejsze. Na nowe lżejsze czasy.

Bo to już jest inna sytuacja, inny koń, inny samochód, inne warunki na drodze. To już są inne osoby, inny związek, inne uczucia. Nowe inne życie. Zaktualizowane.

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl