PORADY ZWIĄZKOWE - POMOC PSYCHOLOGICZNA - ARTYKUŁY I FELIETONY NIE TYLKO O RELACJACH

Szantaż emocjonalny

Mam przyjemność poinformować o kolejnym patronacie, jaki objęła MalinowaTv. Tym razem nad książką Susan Forward i Donny Frazier „Szantaż emocjonalny”. Wznowienie tego bestsellera ukaże się w Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym jeszcze we wrześniu. To książka, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Być może niektórzy z Was już ją znają.

szantaż emocjonalnyCzym jest szantaż emocjonalny?

Szantaż emocjonalny jest rodzajem manipulacji, polegającej na tym, że druga osoba grozi nam (bezpośrednio lub pośrednio – słownie lub chociażby określonym wyrazem twarzy, spojrzeniem), że nas „ukarze”, jeśli nie zrobimy tego, czego sobie życzy. To, czego boimy się w szantażu, to jego konsekwencji, np. bliska osoba opuści nas, odsunie się, będzie niezadowolona, skrytykuje, wykorzysta informacje dotyczące naszej przeszłości, zniszczy reputację, itp.

Szantaż emocjonalny uderza w nas osobiście. Posługująca się nim osoba wie, jak bardzo cenny dla nas jest związek z nią. Może nie zawsze jest to perfidnie przemyślane, zaplanowane, ale z pewnością szantażysta czuje, że ma na drugą osobę wpływ, np. rodzic w stosunku do dziecka. Nawet jeśli bardzo mu na nas zależy, to kiedy obawia się, że nie postawi na swoim, wykorzystuje swoją wiedzę o nas, aby sformułować groźby i wykorzystać naszą uległość.

Szantażysta grozi, że czegoś nas pozbawi albo swoim zachowaniem utwierdza nas w przekonaniu, że musimy sobie na coś zasłużyć

Jeśli na przykład jesteś dumny ze swojej szczodrości i troskliwości, to szantażysta może nazywać cię samolubnym i nieczułym, kiedy nie podporządkujesz się jego woli. Jeżeli cenisz pieniądze i bezpieczeństwo finansowe, to szantażysta może zapewnić ci je tylko pod pewnymi warunkami lub grozić, że cię ich pozbawi. I jeśli mu uwierzysz, to możesz przyzwyczaić się do poddawania jego kontroli swoich decyzji i swojego zachowania.

Susan Forward

Czasem chodzi o sytuacje całkiem niewinne. Może do niektórych z nich jesteśmy po prostu przyzwyczajeni, dlatego nie traktujemy ich jako szantaż, tymczasem właśnie nim są.

Powiedziałam mężowi, że jeden wieczór w tygodniu chciałabym poświęcić na kurs, a on tym swoim spokojnym głosem zaczął się temu sprzeciwiać: „Rób, co chcesz, i tak zawsze robisz po swojemu, ale nie spodziewaj się, że będę na ciebie czekał. Ja zawsze mam dla ciebie czas, dlaczego ty nie możesz mieć czasu dla mnie?”. Wiedziałam, że jego argumenty nie mają sensu, ale poczułam się taką egoistką. Zrezygnowałam z kursu. (LIZ)

Zaplanowaliśmy sobie z żoną, że na święta Bożego Narodzenia wybierzemy się w podróż. Czekaliśmy na te wakacje od miesięcy. Kiedy zadzwoniłem do mamy, by jej powiedzieć, że wreszcie kupiliśmy bilety, była bliska płaczu. „Ale co ze świątecznym obiadem?” – zapytała. „Zawsze się spotykamy w Boże Narodzenie. Jeśli wyjedziecie, to zepsujecie wszystkim ten dzień. Jak możecie mi to zrobić? Jak myślisz, ile świąt Bożego Narodzenia jeszcze mi zostało?”. No i oczywiście poddałem się. Żona mnie zabije, ale nie mógłbym cieszyć się wyjazdem, mając takie poczucie winy wobec mamy. (TOM)

Weszłam, by powiedzieć szefowi, że potrzebuję pomocy albo ustalenia bardziej realistycznego terminu ukończenia projektu. Kiedy tylko wspomniałam, że nie mogę dać sobie rady, rozpoczął rozmowę: „Wiem, że chcesz więcej czasu spędzać w domu, z rodziną. Ale myślę, że chociaż brakuje im ciebie, docenią awans, który chcemy ci przyznać. Potrzebujemy do pracy w grupie kogoś, kto jest bardzo oddany swemu zajęciu – kogoś takiego, kim według mnie jesteś ty. Ale jak chcesz – możesz spędzać więcej czasu z dziećmi. Tylko pamiętaj, że jeśli to jest dla ciebie najważniejsze, to będziemy musieli ponownie rozważyć twoją przyszłość w firmie”. Poczułam się całkowicie zdruzgotana. Teraz nie wiem, co robić. (KIM)

 

Susan Forward zapewnia, że samo istnienie emocjonalnego szantażu w bliskim związku nie skazuje tego związku na zagładę. Oznacza po prostu, że musimy uczciwie przyznać się do zachowań, które są przyczyną naszego cierpienia, skorygować je i ponownie oprzeć związek na solidnych podstawach.

Tematy poruszane w książce:

  • na czym polega transakcja szantażu;
  • sześć symptomów szantażu emocjonalnego;
  • cztery oblicza szantażu: Prokurator, Biczownik, Cierpiętnik, Kusiciel;
  • co kieruje osobą ulegającą szantażowi: lęk, poczucie obowiązku, poczucie winy;
  • cechy, które sprawiają, że jesteśmy podatni na szantaż;
  • sposoby, jakich chwyta się szantażysta;
  • wpływ szantażu: wpływ na nasz szacunek do samych siebie, wpływ na nasze samopoczucie, zdradzanie innych w celu ułagodzenia szantażysty, wpływ na związek;
  • przekładanie wiedzy na czyny (połowa książki poświęcona jest praktyce, czyli radzeniu sobie z szantażystą i szantażem emocjonalnym).

Do tej książki nie muszę chyba nikogo przekonywać. Miano bestsellera i fakt jego wznowienia o czymś przecież świadczą. Sama z zapartym tchem wyczekuję najnowszego wydania, opatrzonego w dodatku logotypem MalinowaTv :)

Dopisek z dnia 25.09.2017 – Książka „Szantaż emocjonalny” jest już dostępna w GWP!

 


Podoba Ci się ten wpis?

Udostępnij go znajomym. A jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, zapisz się do NEWSLETTERA.

 


Zenbox.pl